Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

„To jest tylko walka o wieś przed wyborami”. Mariusz Olejnik o wsparciu dla rolników

Na Kongresie Polska Wieś XXI w Warszawie rozmawialiśmy z Mariuszem Olejnikiem, rolnikiem, prezesem zarządu Spółdzielni Producentów Grup „Polski Rzepak i Zboża”, który skomentował obecne działania rządu w sprawie kryzysu na rynku zbóż. Czy oferowana pomoc to tylko walka o wieś przed wyborami?

 

Aneta Lewandowska21 kwietnia 2023, 09:00

Zapytaliśmy o komentarz do rozgrywającej się w ostatnich dniach napiętej sytuacji w rolnictwie i zapowiedzi nowej Tarczy Rolnej. 

– Jak pan, jako rolnik, związkowiec, ocenia te zapowiedzi i możliwości, które mają polski rynek do żniw uzdrowić i uleczyć? – pytał redaktor Bartłomiej Czekała.

To tylko walka o wieś przed wyborami

– Na samym początku trzeba powiedzieć, że rząd popełnił wielki błąd zaniechania – mówił Mariusz Olejnik – Te wszystkie rzeczy powinny być uzgodnione przed uwolnieniem ceł. Jeżeli jest fundusz kryzysowy, to trzeba było wywalczyć tam warunki – na infrastrukturę, na wagony, na poprawienie drożności w portach. Jeżeli dzisiaj od ministra dowiadujemy się, że może być tranzyt, że może być GPS, że będzie wszystko kontrolowane do granicy, to dlaczego tego 12 miesięcy temu nie zrobiono? Wydaje mi się, że to jest tylko walka o wieś przed wyborami. Niestety, te wszystkie zapowiedzi to są takie bańki mydlane, które zderzą się z wymogami Unii Europejskiej.

Zobacz także: J. K. Ardanowski o rynku zbóż: potrzebujemy współdziałania, a nie okładania się „politycznymi cepami”

Jeden plus w tym wszystkim jest – że skonsolidowały się kraje ościenne UE, że Unia zwróciła uwagę na to, że trzeba z nami porozmawiać. Ale 12 miesięcy temu powinniśmy wyjść z tą inicjatywą.

Zakaz tranzytu wzmacnia Rosję

– Godne podkreślenia jest również to, że po wizycie prezydenta Zełenskiego w Warszawie to minister rolnictwa Ukrainy powiedział, że wstrzymujemy eksport zbóż do Polski do 30 czerwca – zaznaczył Mariusz Olejnik – Natomiast wprowadzenie przez nasz rząd nawet zakazu tranzytu to jest osłabienie Ukrainy i wzmocnienie Rosji.

Jak prezes Grup „Polski Rzepak i Zboża” zapatruje się na chaotyczne działania ostatnich dni i co sądzi o możliwościach pomocy rolnikom? Ile polskiego zboża zalega jeszcze u rolników? Zobacz cały wywiad!

Zobacz także: Wiesław Gryn: Do Polski będzie trafiać 150-180 tys. ton zboża z Ukrainy miesięcznie!Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)