StoryEditor

Umowa UE–Mercosur: powrót do radła, czy szansa na rolnictwo 10.0?

Mercado Comun del Sur (Wspólny Rynek Południa) czyli Mercosur. Postrach europejskich rolników, obiekt pożądania przemysłowców, ból głowy polityków. Starania o podpisanie tej umowy trwają od 30 lat. Od 30 lat rolnicy proszą, grożą, protestują przeciwko tej umowie. Czy umowa pomiędzy UE a Mercosur to wyrok śmierci na europejskie rolnictwo, czy raczej wizjonerska perspektywa szczęśliwego rozwoju?

Albert Katana
05.11.2024., 07:38h

Kiedy rozpoczęły się rozmowy z Mercosur?

W roku 1991 r. Brazylia, Argentyna, Urugwaj i Paragwaj postanowiły złączyć się w jeden blok gospodarczo-polityczny. Dało im to możliwość swobodnego handlu na rynku liczącym blisko 300 mln ludzi i osiągającym 2,7 bln PKB.

Unia Europejska bardzo szybko zapragnęła wejść na ten rynek bez większych przeszkód. Rozmowy z Mercosur rozpoczęły się już w roku 1995, zaledwie 4 lata po powstaniu amerykańskiego bloku. W tym czasie prezydencję w UE sprawowała Hiszpania, dla której byłe kolonie stanowiły naturalny rynek zbytu. W roku 1999 podpisano (obowiązującą do dziś!) Międzyregionalną Umowę Ramową o Współpracy między Wspólnotą Europejską a Wspólnym Rynkiem Południa. To jednak nie była jeszcze ta umowa, na której zależało Unii Europejskiej.

Rok 2019 - pierwsze porozumienie

Od roku 1999 podejmowane były liczne próby sfinalizowania pierwotnej umowy. Pierwsza miała miejsce w roku 2004. Kolejna – w roku 2007. Trzy lata później, w r. 2010, znów pod presją Hiszpanii, która objęła prezydencję w Unii Europejskiej, podjęto kolejną, również nieudaną. Po serii porażek tym razem dano sobie 6 lat na negocjacje – podjęte w roku 2016 zakończyły się politycznym sukcesem 28 czerwca roku 2019.

– Unia Europejska i państwa Mercosuru – Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj – osiągnęły 28 czerwca 2019 r. porozumienie polityczne w sprawie ambitnej, zrównoważonej i kompleksowej umowy handlowej" – informowała Komisja Europejska w dniu podpisania porozumienia. – Nowe ramy handlowe (…) skonsolidują strategiczne partnerstwo polityczne i gospodarcze oraz stworzą znaczące możliwości zrównoważonego wzrostu po obu stronach, przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska i ochronie interesów konsumentów UE i wrażliwych sektorów gospodarki.

Umowa z Mercosur to korzyści dla rolników

W oczach brukselskich polityków umowa z Mercosur przynosiła same korzyści:

– Porozumienie pozwoli europejskim firmom zaoszczędzić ponad 4 miliardy euro na cłach na granicy (...) a jednocześnie da im przewagę nad konkurentami z innych części świata – wychwalała porozumienie ówczesna komisarz ds. handlu Cecilia Malmström.

Na otwarciu ogromnego rynku Ameryki Południowej skorzystać mieli także europejscy rolnicy:

– Umowa UE-Mercosur jest uczciwą i zrównoważoną umową, która daje szanse i korzyści obu stronom, w tym europejskim rolnikom. Nasze wyjątkowe, wysokiej jakości produkty rolno-spożywcze z UE otrzymają teraz ochronę w krajach Mercosur, na jaką zasługują (...). Dzisiejsza umowa stawia również pewne wyzwania europejskim rolnikom, a Komisja Europejska będzie dostępna, aby pomóc rolnikom sprostać tym wyzwaniom. (...) otworzymy się tylko na produkty rolne z Mercosuru z ostrożnie zarządzanymi kwotami, które zagwarantują, że nie będzie ryzyka, że ​​jakikolwiek produkt zaleje rynek UE i tym samym zagrozi środkom do życia rolników z UE – mówił Phil Hogan, ówczesny komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.

Dlaczego umowa z Mercosur nie weszła w życie?

Jednak starania o dostęp do Wspólnego Rynku Południa, które trwały 24 lata i które zaowocowały porozumieniem politycznym, były sukcesem połowicznym – aby uzgodnione dokumenty uzyskały status umowy, musiały je ratyfikować państwa członkowskie UE i Parlament Europejski. Jak wiemy, tak się nie stało.

– Wewnętrzne wyzwania po obydwu stronach nie pozwoliły na ukończenie procesu legislacyjnego. W ostatnich latach UE wystosowała wobec Mercosur także dodatkowe wymogi środowiskowe – czytamy w artykule Marcina Grzejszczaka opublikowanym w lutym 2024 r. w Obserwatorze Finansowym.

Filary porozumienia: Brazylia, Hiszpania i Niemcy

W roku 2023 prezydentem Brazylii został gorący zwolennik podpisania umowy Luiz Inácio Lula da Silva; jednocześnie Brazylia objęła prezydencję w Mercosur. W Unii Europejskiej prezydencję objęła Hiszpania,"naturalny entuzjasta Wspólnego Rynku Południa", jak pisze Marcin Grzejszczak. Hiszpanię wspierała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen - zarówno "gorący" jak i "naturalny" zwolennik i entuzjasta umowy – a raczej ekspansji niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego i chemicznego na rynek nie ograniczony wymogami "zielonej transformacji". Rozmowy przyspieszyły:

– Wypowiedzi m.in. przedstawicieli Hiszpanii, Brazylii i Ekwadoru ukierunkowane były na zakończenie procesu do końca 2023 r. (w preferowanym ujęciu podczas szczytu Mercosur w Brasilii datowanego na 7 grudnia 2023 r.) – czytamy w Obserwatorze Finansowym.

Francja przeciwko umowie z Mercosur

Znów jednak pojawiły się przeszkody polityczne – w Argentynie władzę objął libertarianin Javier Milei, który skutecznie zahamował proces od strony amerykańskiej. W Europie zablokował ją, pod presją protestów rolniczych, prezydent Francji Emmanuel Macron.

Obecnie jednak w Unii Europejskiej nie ma wystarczająco silnych przeciwników podpisania porozumienia z Mercosur. Francja, którą wspierają Austria, Irlandia i Holandia, nadal nie wyraża zgody, ale osłabiony wynikami wyborów parlamentarnych Macron nie ma już wpływów w Brukseli. Umowę mógłby zablokować sojusz państw UE reprezentujących łącznie 35% populacji Unii, ale nikt się do takiego sojuszu nie garnie.

Podpisanie umowy priorytetem von der Leyen

Po niespełna roku od spodziewanego sfinalizowania umowy negocjatorzy wrócili do Brasilii, aby w dniach 7-9 października br. przygotować ostateczny kształt porozumienia.

– Przywódcy obu bloków gospodarczych: prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, chcą podpisać porozumienie handlowe jak najszybciej. (…) Umowa handlowa, która stworzyłaby rynek liczący 800 milionów ludzi, odpowiadający za jedną piątą światowego PKB i zniosłaby cła na towary od wołowiny po samochody, jest najwyższym priorytetem dla von der Leyen i jej ojczyzny, Niemiec – informowaliśmy w na łamach WRP.pl opierając się na doniesieniach Politico.

Czy umowa z Mercosur to koniec europejskiego rolnictwa?

Wszyscy spodziewają się, że umowa UE-Mercosur zostanie podpisana podczas szczytu Grupy G20 w Rio de Janeiro, który odbędzie się w dniach 18-19 listopada. Czy będzie to początek końca rozwoju europejskiego rolnictwa? Czy Europa stanie się skansenem, a Europejczycy będą jeść skażoną żywność? O tym w dalszych częściach naszej opowieści o Mercosur.

Cdn.

 

Albert KatanaAlbert Katana
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2024 06:30