StoryEditor

Uwaga! Przymrozki nas nie opuszczą

Kwiecień serwuje nam kapryśną pogodę. Ostatnie dwie noce przebiegły pod znakiem przymrozków, a według synoptyków najbliższe dwie także mogą przynieść temperatury poniżej zera, szczególnie na południu Polski.
19.04.2017., 14:04h

Jak zapowiadają meteorolodzy, czwartek (20.04) oraz piątek (21.04) przyniesie nam kolejne  przymrozki. Jutro mają one nawiedzić całą Polskę, poza województwami: podkarpackim i małopolskim. Jednak pojutrze mróz dotrze także i tam.

Przymrozek natomiast odpuści już w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim i częściowo lubuskim. W sobotę najprawdopodobniej odnotują go tylko rolnicy na Suwalszczyźnie. Niestety najprawdopodobniej delikatny mróz wróci na pola w nocy z soboty na niedzielę, jednak tylko w województwach: warmińsko-mazurskim, pomorskim, podkarpackim i częściowo wielkopolskim, zachodniopomorskim oraz lubuskim.Ponadto niska wilgotność może być odnotowana w województwie lubuskim i dolnośląskim. W ciągu dnia praktycznie w całym kraju będzie temperatura dodatnia: od 7 stopni Celsjusza na południu Polski do 8 stopni Celsjusza na północy.

Dzisiejsza noc i dzień (19.04) według Rządowego Centrum Bezpieczeństwa zostały oznaczone jako pierwszy stopień ostrzeżenia o możliwości wystąpienia przymrozków. A na Śląsku i w Małopolsce zapowiadane są intensywne opady śniegu.  

Dla rolników to będą bardzo nerwowe dni i noce. Najbardziej strat w uprawach polowych obawiają się plantatorzy buraków cukrowych, którzy wykonali wczesne siewy. Kiełki tych roślin są już na powierzchni i mróz powyżej -3 st. C. może im zaszkodzić. W trudnej sytuacji są także sadownicy i ogrodnicy, którym kwietniowe przymrozki wyrządziły wiele szkód. Związek Sadownikow RP wystosował już nawet list do ministra Jurgiela z prośbą o nadzwyczajną pomoc.

Wiosenne przymrozki nie powinny natomiast wyrządzić żadnych szkód zbożom. Kukurydza na znacznej powierzchni kraju nie została jeszcze zasiana, a tam gdzie siwy przeprowadzono niska temperatura gleby nie pozwoliła ziarnu skiełkować. Niskie temperatury mogą jednak zaszkodzić rzepakowi. ag

 

Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 20:28