StoryEditor

W USA brakuje skrzydełek z kurczaka

Skrzydełka z kurczaka to zdecydowanie jedno z flagowych dań kuchni amerykańskiej. Najlepiej obrazuje to fakt, że tylko w ciągu weekendu Super Bowl (finału rozgrywek ligi futbolu amerykańskiego) w 2020 roku Amerykanie spożyli ich 1,4 mld sztuk.
26.07.2021., 15:07h
Zamknięcie restauracji w związku z pandemią koronawirusa oraz szereg restrykcji nie przełożyły się na spadek popularności tej przekąski, zwłaszcza że lokale, które serwują tego typu dania, zazwyczaj oferują jedzenie na wynos, z dostawą do domu. Wręcz przeciwnie, lockdown wpłynął na wzrost zamówień.

Niestety, nadzwyczajny popyt nie poszedł w parze ze zwiększoną podażą. Jedną z przyczyn niedoboru skrzydełek z kurczaka były zachorowania na COVID-19 wśród pracowników zakładów przetwórstwa mięsnego, szczególnie na początku pandemii, co zmusiło wiele z nich do tymczasowego zamknięcia i nadwerężyło łańcuch dostaw. Następnie w lutym sytuację pogorszyła sroga zima i dramatyczna w skutkach śnieżyca w stanie Teksas, który jest głównym zagłębiem produkcji drobiarskiej w USA.

Restauracje w USA starają się radzić sobie z brakiem skrzydełek, albo zastępując je udkami lub piersiami, albo korzystając z zapasów. Te jednak w nieubłaganym tempie się kończą. Amerykanie już na własnej skórze odczuwają niedobór jednego ze swoich ulubionych dań. Ceny skrzydełek z kurczaka wzrosły dwukrotnie, a w niektórych restauracjach skrzydełka całkowicie zniknęły z menu.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. luty 2024 00:49