🔔 Letnia promocja - prenumerata za 1 zł
   

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Wielkopolski Rolnik Roku 2018 – nagrody rozdane!

17.03.2019

Drukuj

Wielkopolski Rolnik Roku 2018 – nagrody rozdane!

r e k l a m a

Uroczystą galę na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich poprowadzili podobnie jak w ubiegłym roku Dorota Knop-Dolata i Paweł Figiel, którzy przedstawili skład Kapituły Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku:

 • prof. dr hab.  Grzegorz Skrzypczak – Przewodniczący Kapituły, Uniwersytet Przyrodniczy Poznań,
 • prof. dr hab. Mikołaj Knaflewski – Uniwersytet Przyrodniczy Poznań,
 • prof. dr hab. Jan Kryszak – Uniwersytet Przyrodniczy Poznań,
 • prof. dr hab. Zenon Woźnica  – Uniwersytet Przyrodniczy Poznań,
 • prof. dr hab. Włodzimierz Nowak – Uniwersytet Przyrodniczy Poznań,
 • dr hab. Wawrzyniec  Czubak – Uniwersytet Przyrodniczy Poznań,
 • Piotr Walkowski – Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej,
 • Czesław Cieślak – Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sejmiku Województwa Wielkopolskiego,
 • Marek Beer  – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi  Urzędu Marszałkowskiego,
 • Krzysztof Nosal  – Przedstawiciel Konwentu Starostów Województwa Wielkopolskiego, Starosta Kaliski,
 • Elżbieta Kaczmarek – emerytowana Dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu,
 • Henryk Święcicki – Członek Zarządu Loży Laureatów Nagrody Gospodarczej Województwa Wielkopolskiego,
 • Anna Szczepankiewicz – Laureatka  XVI edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2016,
 • Paweł Tomczyk – Laureat XVII edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2017.
Wszystkich przybyłych na tę niezwykłą uroczystość powitał gospodarz gali – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, który podziękował na wstępie współorganizatorom gali, czyli Kapitule Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku oraz Wielkopolskiej Izbie Rolniczej.

r e k l a m a

– Wielkopolska to dumny i silny rolniczo region, gdzie pogłowie trzody chlewnej wynosi ok. 4 mln szt., a pogłowie bydła ok. 1 mln szt. Jesteśmy także w czołówce producentów zbóż, kukurydzy, buraków cukrowych i rzepaku. Nasz samorząd nie ma wprawdzie wielu kompetencji w zakresie rolnictwa, ale to co możemy zrobić i często o wiele więcej staramy się realizować we współpracy z innymi instytucjami i rolnikami, ponieważ los wielkopolskich rolników bardzo leży nam na sercu – mówił wicemarszałek Grabowski.

Nieobecnego na dzisiejszej gali prof. Grzegorza Skrzypczaka, który jest Przewodniczącym Kapituły Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku, reprezentował prof. Mikołaj Knaflewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przedstawił on zasady wyboru tegorocznych finalistów.

Polecany artykuł

Wielkopolska: Pożar na fermie drobiu w Mierzewie

– W pierwszym etapie przyjmowaliśmy zgłoszenia kandydatów do udziału w konkursie – zgłoszeń wpłynęło 35., Następnie kandydatów w ich gospodarstwach odwiedzały 2-osobowe zespoły składające się z członków kapituły.. Po tym etapie odrzuciliśmy 2 gospodarstwa, które nie spełniały w pełni naszych kryteriów. W kolejnym etapie wszystkie gospodarstwa ponowie odwiedzały 2-osobowe zespoły, ale inne niż za pierwszym razem i dopiero punkty z obu wizytacji miały wpływ na zakwalifikowanie się do dzisiejszego finału. Wyłoniliśmy 19 finalistów spośród których wybraliśmy 9 laureatów – mówił prof. Knaflewski.Agrarsklep

top agrar Polska – roczna prenumerata

top agrar Polska – roczna prenumerata

Płacisz tylko

198,00 zł SPRAWDŹ
Następnie wicemarszałek Krzysztof Grabowski oraz prof. Mikołaj Knaflewski wręczyli wszystkim finalistom pamiątkowe dyplomy oraz kwiaty. Oto ich lista w kolejności alfabetycznej.

 • Katarzyna i Roman Barlik – prowadzą gospodarstwo o powierzchni 910 ha w miejscowości Dąbki na terenie Gminy Wyrzysk w powiecie pilskim. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślinnej z działem specjalnym tj. szkółkarstwem róż oraz krzewów owocowych. Areał pszenicy 200 ha, jęczmienia 100 ha, rzepaku 200 ha oraz produkcja 1 mln sztuk krzew róż. Gospodarstwo prowadzi również hodowlę koni do celów sportowych oraz zagrodową hodowlę danieli. Jest wyposażone w  nowoczesny sprzęt i maszyny do produkcji roślinnej. Gospodarstwo prowadzone jest zgodnie z dobrą kulturą rolniczą. Niestety, ci finaliści nie mogli być obecni na niedzielnej gali w Sali Ziemi.
 • Justyna i Jacek Bednarek – prowadzą 8 hektarowe gospodarstwo rolne w miejscowości Katarzynowo, gmina Jutrosin w powiecie rawickim.Gospodarstwo posiada 120 rodzin pszczelich rozmieszczonych na pograniczu dwóch gmin Jutrosin i Pakosław. Budynek pasieczny wyposażony jest w wirówki, odstojniki, stoły do odsklepiania, topiarki do wosku i inne urządzenia pszczelarskie. Roczna produkcja to ok. 4 tony różnych miodów. W gospodarstwie utworzono Zagrodę Edukacyjną, której głównym celem jest przekazywanie dzieciom, młodzieży i dorosłym wiedzy o pszczołach i ich roli w środowisku naturalnym.
 • Elżbieta i Stanisław Błaszkowiak – prowadzą 100 ha gospodarstwo rybackie w miejscowości Lipka, gmina Szczytniki w powiecie kaliskim. Gospodarstwo specjalizuje się chowie i hodowli ryb. Gospodarstwo rybackie składa się z dwóch części, pierwsza to łowisko dla wędkarzy o powierzchni 2 ha a druga to hodowla ryb na powierzchni ok 93 ha. Oprócz hodowli ryb towarowych takich, jak: karpie, amury, sandacze, tołpyga, liny, karasie pospolite, gospodarz produkuje materiał zarybieniowy dla Polskiego Związku Wędkarskiego. Średnia produkcja w roku wyniosła 85 ton. Dodatkowo gospodarze prowadzą gospodarstwo agroturystyczne z małą bazą noclegową i restauracją.
 • Joanna i Wojciech Buchwald – prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 200 ha w miejscowości Antonin, gmina Żerków w powiecie jarocińskim. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji trzody chlewnej oraz produkcji roślinnej. Średni stan macior wynosi 500 sztuk i 28 prosiąt odchowanych rocznie od maciory. Roczna sprzedaż tuczników wynosi 12 tys. sztuk. Produkcja tuczników oparta jest o bazę paszową, która w 75% pochodzi z zakupu.  W strukturze zasiewów dominują: buraki, kukurydza, pszenica ozima. Gospodarstwo posiada własną mieszalnie oraz świadczy usługi rolnicze własnym sprzętem. Pan Wojciech jest członkiem grupy producentów trzody chlewnej.
 • Anna i Karol Hellmann – prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 209 ha w miejscowości Żelichowo, gmina Krzyż Wielkopolski, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim.Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślinnej i hodowli danieli. W strukturze zasiewów dominuje żyto pszenżyto, kukurydza i łubin. Hodowla danieli liczy 90 sztuk. Gospodarstwo posiada certyfikat gospodarstwa ekologicznego od 2008 roku. Część produkcji ekologicznej sprzedana zostaje w postaci posiłków serwowanych dla gości w równolegle prowadzonym gospodarstwie agroturystycznym.Gospodarstwo posiada nowoczesny park maszynowy, przydomową oczyszczalnie ścieków oraz świadczy usługi rolnicze.
 • Barbara i  Ryszard Kacperkiewicz – prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 50 ha w miejscowości Nowa Kakawa na terenie Gminy Godziesze Wielkie w powiecie kaliskim. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji trzody chlewnej oraz produkcji roślinnej, głównie zbóż. Całość produkcji roślinnej wytwarzanej w gospodarstwie jest sprzedawana. Rocznie sprzedaje się 6000 sztuk tuczników o łącznej wadze 750 ton. Gospodarstwo posiada płytę obornikową, zbiornik na gnojowicę oraz własną oczyszczalnię ścieków.
 • Mirosława i Jerzy Karowski – prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 80 ha w miejscowości Nieżychowo, gmina Białośliwie w powiecie pilskim. Głównymi kierunkami produkcji są produkcja roślinna oraz produkcja mleka i bydła opasowego. 150 krów mlecznych, ze średnią wydajnością ponad 8 tys. litrów, sprzedaje ponad 1 mln litrów mleka rocznie w klasie ekstra. Gospodarstwo cały czas jest rozwijane o nowe technologie stosowane w rolnictwie. Na uwagę zasługuje prawidłowa gospodarka ściekowa oparta na własnej przydomowej oczyszczalni ścieków. W gospodarstwie panuje ład i porządek.
 • Małgorzata i Tomasz Kwieciński – prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 130 ha w miejscowości Lisiec Wielki na terenie gminy Stare Miasto, powiat koniński. Gospodarstwo przejęte po rodzicach pana Tomasza specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego i opasów, osiąga również bardzo dobre wyniki w produkcji roślinnej. W 2010 roku Państwo Kwiecińscy zakończyli budowę nowoczesnej obory przeznaczonej dla 65 sztuk opasów a w 2016 wiatę na 60 szt. bydła oraz wiatę do zboża. W gospodarstwie utrzymuje się stado 35 krów dojnych o średniej wydajności 6.700 litrów mleka rocznie: 100% pozyskiwanego mleka trafia do sprzedaży w kl. I ekstra.
 • Arleta i Zbigniew Nowacki – prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 46 ha w miejscowości Ociąż, gmina Nowe Skalmierzyce w powiecie ostrowskim.Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji kwiaciarskiej, uprawia się głównie róże w ilości 4,5 mln szt. oraz tulipany 1,6 mln sztuk. W gospodarstwie hodowanych jest ok. 20 odmian róż. Róże rosną na matach z wełny mineralnej, w zagęszczeniu 8 szt. na m2. Produkcja róż odbywa się w dwóch szklarniach o powierzchni 10,5 tys. m2 i 11,5 tys. m2. Ta druga szklarnia powstała w 2016 roku i jest jedną z najnowocześniejszych w Europie. W obiekcie zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania techniczne wpływające na poprawę jakości kwiatów oraz obniżenie kosztów produkcji i ochronę środowiska.
 • Magdalena i Roman Nowak – prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 110 ha w miejscowości Rogowo, gmina Krobia w powiecie gostyńskim. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji trzody chlewnej oraz produkcji roślinnej. Średni stan macior wynosi 500 sztuk i 27 sztuk odchowanych rocznie od maciory. Roczna sprzedaż tuczników wynosi 12800 sztuk. Produkcja roślinna w 80% przeznaczona jest na bazę paszową dla zwierząt. Gospodarstwo jest bardzo dobrze wyposażone w nowoczesny sprzęt rolniczy. Pan Roman Nowak jest aktywnym członkiem samorządu rolniczego oraz Wielkopolskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej.

Artykuł podzielony na strony, czytasz 1 z 2 stron.


Polecane dla Ciebie:

article icon

Walka z dzikami trwa - nadal nie ma skutecznej strategii redukcji populacji

Czytaj

Czytaj artykuły w naszej aplikacji!

Aplikacja TAP jest już dostępna

Galeria zdjęć

Pokaż więcej zdjęć z tej galerii

r e k l a m a

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody