Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Protest we Wrześni. Premier Morawiecki nie chciał rozmawiać z rolnikami

Rolnicy z AgroUnii zakłócili dziś uroczyste otwarcie obwodnicy Wrześni, w którym brał udział premier Mateusz Morawiecki. Chcieli z nim porozmawiać o sytuacji w rolnictwie, a gdy nie odpowiadał na ich prośby, wtargnęli na jezdnię i zaczęli biec w jego stronę. Premier szybko wsiadł do samochodu. – Morawiecki uciekł przed rolnikami – skomentował Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii.

Kamila Szałaj5 marca 2021, 19:52
Dziś po południu premier Mateusz Morawiecki wziął udział w oficjalnym otwarciu Wschodniej Obwodnicy Wrześni. Nowa droga to 5-kilometrowy odcinek nowej trasy, która ma połączyć drogą krajową nr 15 i nr 92. 

Wraz z oficjelami na otwarcie obwodnicy Wrześni przybyli także kilkoma ciągnikami rolnicy związani z AgroUnią. Policja od razu zatrzymała Michała Kołodziejczaka. Pozostali działacze głośno domagali się rozmowy z premierem. Gdy ten nie odpowiedział na ich apele, wtargnęli przez barierki na jezdnię od strony pól i zaczęli biec w jego stronę. Szef rządu szybko skończył przemowę i wsiadł do samochodu. Do akcji wkroczyła policja: funkcjonariusze zablokowali rolników, a w tym czasie premier odjechał.

– Rolnicy przyszli, to premier uciekł – podsumował Filip Pawlik, jeden z wielkopolskich liderów AgroUnii. Premier już od 3 lat ucieka przed rolnikami, odkąd działa AgroUnia. Mimo, że głosowaliśmy na rząd PiS, bo to trzeba przyznać, to tak nas obecnie traktuje władza – dodał. 

Przyjechaliśmy tutaj, żeby spotkać się z premierem, bo od trzech lat nas unika. Wysyłamy do niego listy, pisma i nikt nie odpowiada na nie. Dlatego jak się dowiedzieliśmy, że premier przyjedzie dzisiaj do Wrześni to postanowiliśmy go odwiedzić. Ale wsiadł do auta i uciekł – mówił jeden z rolników protestujących pod Wrześnią 

Kiedy premiera już nie było na miejscu, z policyjnego radiowozu został wypuszczony lider AgroUnii. 

– Chcieliśmy premierowi zadać pytanie, dlaczego praktycznie nie ma rolnictwa ujętego w tarczy antykryzysowej, nie ma produkcji żywności ujętej w Krajowym Planie Odbudowy – mówił Michał Kołodziejczak.

Dodał, że zna rozkład spotkań premiera i wraz z innymi rolnikami będzie za nim jeździł aż do skutku – póki nie dojdzie do rozmowy. 

Michał Kołodziejczak poinformował także, że wreszcie udało się zarejestrować AgroUnię jako ogólnopolski związek zawodowych rolników indywidualnych. 

– Jest to narzędzie silniejsze niż wszystkie partie polityczne i będziemy jeszcze silniejsi niż dotychczas – zapewniał Kołodziejczak.
Paweł Mikos, Kamila Szałaj
fot. AgroUnia


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)