Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Wstyd! 60 osób z zarzutami i wyłudzenie setek milionów złotych z unijnych pieniędzy!

08.11.2018

Drukuj

Wstyd! 60 osób  z zarzutami i wyłudzenie setek milionów złotych z unijnych pieniędzy!

Artykuł dostępny

W ostatnich latach do polskiego sektora owoców i warzyw skierowano bezprecedensowo pomoc w wysokości ok. 8 mld zł. Głównym celem unijnego wsparcia była poprawa sytuacji rynkowej grup producentów rolnych. Niestety kontrolerzy z Europejskiego Trybunału Obrachunkowego już dawno stwierdzili liczne nieprawidłowości przy wydawaniu tych pieniędzy. W efekcie Polska musiała zwrócić do unijnego budżetu 1,2 mld zł. – Wstyd! Pieniądze, które były niezbędne dla polskiego rolnictwa, w szczególności dla znajdujących się w dramatycznej sytuacji grup owocowo–warzywnych, trzeba było oddać – grzmiał niedawno w Sejmie minister rolnictwa J. K. Ardanowski. 
Skala nieprawidłowości
Jakie nieprawidłowości stwierdzono podczas kontroli? Zdaniem resortu rolnictwa chodziło przede wszystkim o uchybienia w zakresie spełniania kryteriów kwalifikowalności oraz tworzenie sztucznych grup. Nie sprawdzano racjonalności kosztów inwestycji, szczególnie przy zakupach dokonywanych od członków grupy. 
– Wyobraźcie sobie państwo, że w przypadku 14 badanych planów dochodzenia do założonych celów średni czas dochodzenia wynosił 40 lat – nie wiem, kto z tych członków grupy dożyłby tego – a w skrajnym przypadku 307 lat. Transakcje zakupu gruntów, budynków, używanych maszyn, wyposażenia, które odbywały się między grupą a jej członkami lub podmiotami blisko powiązanymi– tłumaczył minister Ardanowski.

r e k l a m aPierwsze sygnały z Komisji Europejskiej dotyczące nieprawidłowości pojawiły się w latach 2010 i 2011. Śledztwa trwają do dzisiaj i to na bardzo dużą skalę. – Łącznie prowadzonych jest 17 postępowań przygotowawczych. Łączna kwota dofinansowania, jaka dotyczy tychże postępowań, to ponad 2,1 mld zł, z czego postępowań o działania przestępcze, czyli wyłudzenia, dotyczy kwota prawie 600 mln zł. Postępowaniem objętych jest 20 grup podmiotów, 20 grup producentów owoców i warzyw. Śledztwa te prowadzone są w prokuraturach okręgowych i prokuraturach regionalnych. Na dzień dzisiejszy, szanowni państwo, zarzuty w czterech śledztwach przedstawiono łącznie 60 osobom. Przedmiotem zarzutów jest kwota prawie 400 mln zł, a wszystkie te cztery postępowania łącznie dotyczą dotacji na 1,4 mld zł – powiedział Bogdan Święczkowski Prokurator Krajowy.

Zdaniem śledczych winę za nieprawidłowości ponoszą również urzędy marszałkowskie, do których obowiązków należał cykliczne kontrole nad planem dochodzenia do uznania członkostwa w grupie producentów i owoców. Tymczasem kontrole były powierzchowne i nie wykazywały nieprawidłowości.   wk

Polecany artykuł

CBA w ARiMR! Kto wyłudził z Agencji 7,5 mln zł?

Polecane dla Ciebie:

article icon

Jakie dysze, taka kropla

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii