Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Wybory 2019: Co politycy obiecują rolnikom? Lista nr 5 – Koalicja Obywatelska

Obrazek

Już w najbliższą niedzielę 13 października w Polsce odbędą się wybory parlamentarne. W całym kraju w kilkudziesięciu okręgach wyborczych będziemy wybierać 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Postanowiliśmy przyjrzeć się programom rolnym poszczególnych komitetów wyborczych. Zrobimy to w kolejności wg wylosowanych numerów na listach wyborczych.

11 października 2019, 10:00

Na liście nr 5 w całym kraju znajdą się kandydaci z Koalicji Obywatelskiej. Jaki program dla rolnictwa i obszarów wiejskich ma ten komitet wyborczy? Poniżej publikujemy go w całości.


Program wyborczy dla rolników

Priorytetowym wyzwaniem jeśli chodzi o rolnictwo, jest zagwarantowanie polskim rolnikom środków unijnych na przynajmniej takim samym poziomie, jaki wynegocjował rząd PO-PSL. Na polską wieś powinno trafić 32 miliardy euro. Dlatego tak ważne jest, by polskich rolników w Brukseli reprezentował rząd, który udowodnił już, że potrafi skutecznie negocjować.

Koalicja Obywatelska wynegocjuje gruntowną reformę Wspólnej Polityki Rolnej i zabezpieczenie interesów polskich rolników. Wśród najbardziej istotnych założeń naszego programu jest zapewnienie większego wsparcia dla małych i średnich gospodarstw wiejskich (wyższe dopłaty bezpośrednie do hektara). Kluczowe jest zapewnienie rozwoju nie tylko dużych farm przemysłowych, ale również mniejszych gospodarstw rodzinnych, rolnictwa ekologicznego i innowacyjnego. Co najmniej 2 miliardy złotych zostanie przeznaczone na Program Wsparcia Młodych Rolników w formie bezpośrednich płatności.

Rolnicy muszą mieć także prawo do swobodnego powiększania gospodarstw rolnych. Drakońskie przepisy dotyczące sprzedaży gruntów rolnych wprowadzone w 2016 r. przez obecny rząd przyniosły polskim rolnikom i gospodarce same szkody i ograniczyły prawo dysponowania własną ziemią.

Prawo rolników do ziemi rolnej, swobodny obrót i swobodne powiększanie gospodarstw rolnych uważamy w Koalicji Obywatelskiej za niepodważalne. Nielogiczne, nieracjonalne i korupcjogenne zapisy ograniczające obrót gruntami rolnymi zostaną wycofane.  Zlikwidujemy także władztwo urzędnicze Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Stan gruntów pozostających w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa na koniec 2018 r. wynosił ogółem 1 368 936 ha. Utworzymy rezerwę strategiczną gruntów należących do Skarbu Państwa z przeznaczeniem pod inwestycje infrastrukturalne i wsparcie procesów powiększania małych gospodarstw rolnych.

Rolnictwo coraz częściej boryka się ze skutkami susz i podtopień.

Dlatego stworzymy Fundusz Klęskowy dla Wsi i Rolnictwa, który skupi rozproszone obecnie środki pomocowe z przeznaczeniem na klęski żywiołowe, ale również na zwalczanie chorób zakaźnych wśród zwierząt hodowlanych, w tym ASF. Fundusz ten zastąpi rezerwy celowe. Wnioski przyjmowane będą przez instytucje samorządowe, by pomoc mogła zostać wypłacona jak najszybciej.

Zwiększymy również retencję wody ok. 5% do co najmniej 15%. Rząd Koalicji Obywatelskiej stworzy kompleksowy program walki ze skutkami suszy.

Fot. Koalicja Obywatelska/TwitterWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)