StoryEditor

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024: przyszłość unijnego rolnictwa to też nasza sprawa i odpowiedzialność

29 maja br. w Izbie Rolniczej w Opolu kandydaci w Wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024 dyskutowali z rolnikami o przyszłości polskiego rolnictwa. Wybory już w tę niedzielę! Rolniku pamiętaj – Twój głos jest cenny!
07.06.2024., 19:14h

Podczas debaty w Opolu kandydaci na europosłów odnosili się do europejskiego Zielonego Ładu, którego zapisy wywołały w ostatnich miesiącach burzliwe protesty rolników w Polsce i w całej Unii Europejskiej. Odpowiadali również na pytania zaproszonych rolników związane z liberalizacją handlu międzynarodowego produktami rolnymi oraz, jak powinien wyglądać import produktów rolnych z Ukrainy do UE.

Udział w debacie wzięli:

  • Marta Czech (Konfederacja Korony Polskiej),
  • Andrzej Buła (Koalicja Obywatelska),
  • Oskar Kida (Bezpatryjni Samorządowcy),
  • Bogdan Zdrojewski (Koalicja Obywatelska),
  • Paweł Gancarz (Polskie Stronnictwo Ludowe),
  • Anna Zalewska (Prawo i Sprawiedliwość)
  • Paweł Kampa (Lewica).

– W sektorze rolnym pracuję już od ponad 30 lat, także nasz magazyn wydajemy od ponad 30 lat. Jestem świadkiem, jak się rozwijało rolnictwo od lat 80 do dnia dzisiejszego. I trzeba uczciwie powiedzieć, że świat zazdrości nam mocnego rolnictwa. Mamy grupę gospodarstw, która dobrze skorzystała z możliwości, jakie dało nam wejście do UE i rozszerzenie rynku ­– mówił Karol Bujoczek, redaktor naczelny top agrar Polska, który prowadził debatę z kandydatami do PE. Dodał, że problemów na wsi jest mnóstwo, a uniwersalnych rozwiązań, które pozwoliłyby odpowiedzieć na pytanie, jaka wielkość gospodarstwa wystarczy, aby utrzymać rodzinę, nie ma zbyt wiele.

– Kiedy miałem okazję być na Zachodzie przed wejściem do UE, aby opowiedzieć o polskim rolnictwie, gdzie w Niemczech i Austrii nie mieli wyobrażenia, jak to wygląda i myśleli, że mamy tylko gospodarstwa państwowe, mówiłem wówczas, że w Polsce w latach 80, gdy ludzie poza rolnictwem zarabiali 30 dolarów miesięcznie, to z dwóch, czy czterech hektarów też wystarczyło 30 dolarów. Dzisiaj średnia w kraju to 7,5 tys. zł i wypracowanie takiej kwoty na jednego w gospodarstwie nie jest już takie proste, ale pokazuje za to, jak zwiększył się poziom zamożności w naszym kraju – zaznaczył Karol Bujoczek.

Zobacz całe podsumowanie debaty!

Wybory do PE 2024 już 9 czerwca

Już w tę niedzielę wybory do Parlamentu Europejskiego. Pilnujmy swoich interesów, bo przyszłość unijnego rolnictwa to też nasza sprawa i odpowiedzialność. Rolniku – idź na wybory i oddaj swój głos!

Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 20:53