StoryEditor

Trwa protest rolników w Brukseli. Nie ma zgody na pomysły aktywistów!

4 czerwca to dzień, w którym europejscy rolnicy protestują. W tym celu udali się do Brukseli. Chcą wyrazić swój sprzeciw wobec Zielonego Ładu. Nawołują do "Odgłosowania" kandydatów do Europarlamentu działających na szkodę rolnictwa. Co tam się wydarzyło?
04.06.2024., 15:31h

Protesty rolników w Brukseli 

Wielki protest rolników w Brukseli, zaplanowany na 4 czerwca 2024, to inicjatywa międzynarodowej grupy Farmers Defence Force. Ruch ten sam siebie określa jako “międzynarodową grupę rolników lub osób powiązanych z rolnikami, którzy chcą chronić i pomagać swoim członkom, gdy oni sami lub ich rodziny znajdują się w trudnej sytuacji”. To nie pierwszy raz, gdy Farmers Defence Force zachęca europejskich rolników do protestów. Grupa angażowała się także w strajki w lutym. 

Dlaczego rolnicy protestują w Brukseli? 

Rolnicy związani z grupą Farmers Defence Force oraz wszyscy inni farmerzy, którzy zechcą przyłączyć się do strajku, chcą w ten sposób sprzeciwić się polityce rolnej Unii Europejskiej. Są przekonani, że Nowy Zielony Ład to kolejna chybiona inicjatywa, która również zaszkodzi gospodarce rolnej na kontynencie. Przy okazji rolnicy pragną zwrócić również uwagę na to, kogo wybieramy jako swoich delegatów do Europarlamentu - stąd nieprzypadkowy termin strajku, tuż przed niedzielnym głosowaniem. 

“Zakończmy 5 lat kradzieży naszej wolności, gospodarstw, żywności i praw!” - apelują przedstawiciele Farmers Defence Force w mediach społecznościowych. 

“Odgłosujmy ich!” 

Z wyborami związane jest także główne hasło protestu: “Odgłosujmy ich!” (“Vote them away!”). To wyraz sprzeciwu wobec sytuacji, w której decyzje o dalszym losie europejskiego rolnictwa podejmowane są przez europarlamentarzystów, którzy nie mają nic wspólnego z branżą i w swojej niewiedzy działają na jej niekorzyść. Organizatorzy podkreślają, że protest nie ma charakteru antyunijnego – ich celem jest budowanie wspólnej Europy, której rolnicy są ważną i pełnoprawną częścią. 

Ilu rolników strajkuje w Brukseli? 

Protest 4 czerwca w Brukseli ma charakter międzynarodowy. Ma stanowić demonstrację tego, że eurpejscy rolnicy stanowią wspólnotę, która potrafi ramię w ramię upomnieć się o swoje prawa. Organizatorzy szacują, że na wydarzeniu pojawi się około 2000 rolników, jednak ich dokładna liczba nie jest jeszcze znana. 

Czy w Polsce także organizowane są protesty 4 czerwca? 

W protesty 4 czerwca zaangażowani są także polscy rolnicy. Reprezentuje ich Instytut Gospodarki Rolnej. Ze względu na to, że nie wszyscy farmerzy będą mogli udać się do Brukseli, zaplanowano również lokalne protesty. W Polsce miały one miejsce między innymi pod siedzibą Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Rolnicy zablokowali również niektóre drogi.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza/facebook

Zuzanna Ćwiklińska
Autor Artykułu:Zuzanna Ćwiklińska Dziennikarka portalu Halo Wieś i portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 17:16