StoryEditor

Alert w burakach - pchełka pustoszy plantacje na Żuławach!

Takiego obrazu nawet ja się nie spodziewałem, chociaż w ochronie roślin widziałem niejedno. Plantacje buraków są zżerane w oczach przez pchełki. Taki koszmarny obraz maluje się na polach na Żuławach.
10.05.2019., 15:05h
Praktycznie każda plantacja, jaką dzisiaj lustrowałem ma mniejsze lub większe objawy ataku pchełek. Najczęściej są to uszkodzenia w większym stopniu. Niestety - powtarza się sytuacja jaką mieliśmy w rzepaku, gdy szkodniki, szczególnie śmietka kapuściana panoszyła się w pierwszych latach po zaprzestaniu stosowania zapraw zawierających neonikotynoidy.

Przyczyny plagi pchełek

Zakaz używania zapraw z neonikotynoidami do stosowania na nasiona części odmian buraka daje znać o sobie. Mało jest na Żuławach plantacji na których odnaleźć można choć kilka nieuszkodzonych siewek. Najczęściej 100% roślin ma choć pojedyncze wżery. Jednak najczęściej są rośliny, na których ślady po żerowaniu siewek są na obu liścieniach i wszystkich liściach właściwych (patrz galeria). Zatrważający obraz to efekt żerowania w tej chwili pchełek. Za chwilę na buraki ruszą płaszczyniec, drobnica, omarlice i mszyce. Choć na północy szarek komośnik i inne ryjkowcowate jeszcze nie dotarły, to i tutaj rolnicy mają problemy w buraku.

Przyczyną większych uszkodzeń oprócz zmian klimatycznych i masowego namnożenia szkodników w ubiegłym roku jest wycofanie wspom...
Pozostało 60% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 15:26