StoryEditor

Cenna wymiana doświadczeń na Dniu Buraka Cukrowego Nordzucker Polska

Nordzucker Polska SA od lat Dzień Buraka Cukrowego organizuje naprzemiennie w Wielkopolsce i na Kujawach. W tym roku imprezę zorganizowano w rejonie cukrowni Opalenica, a konkretnie na plantacjach Zespołu Szkół RCKU w Trzciance.
17.06.2024., 18:42h

Dzień Buraka Cukrowego 2024 Nordzucker Polska SA odbył się 12 czerwca br. na terenie Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. gen. D. Chłapowskiego. Jak co roku, oprócz plantatorów nie zabrakło wielu firm branżowych oraz nie zaproszonych gości. Swoją obecnością imprezę uświetnili m. in.: Starosta Nowotomyski Andrzej Wilkoński, Wójt Gminy Kuślin Paweł Kubiak oraz Burmistrz Miasta i Gminy Opalenica Tomasz Szulc.

Trzy lokalizacje poletek pokazowych

Parcele demonstracyjne zostały zaprezentowane w tym roku w trzech lokalizacjach:

  • Trzcianka – demonstracje odmian buraka cukrowego (27 odmian tradycyjnych oraz 8 odmian prowadzonych w systemie Conviso Smart®)
  • Brody – pokazy skuteczności kombinacji herbicydowych zaproponowanych przez firmy chemiczne
  • Sielinko – pokaz autonomicznego robota do siewu buraków i mechanicznego zwalczania chwastów (Firma Farmsystems)

Na polach demonstracyjnych zaprezentowane zostały odmiany buraków wysiewanych na polach rolników, zarówno odmiany standardowe oraz te uprawiane w technologii Conviso Smart. Firmy chemiczne zaprezentowały różne możliwości zwalczania chwastów w oparciu o substancje aktywne aktualnie dostępne w ochronie herbicydowej, z uwzględnieniem też tych, które w niedalekiej przyszłości będą wycofane.

Poza wymienionymi lokalizacjami spotkanie to było okazją do zapoznania ze specjalistycznymi maszynami do mechanicznego zwalczania chwastów oraz z precyzyjnym opryskiwaczem do punktowego niszczenia chwastów.

Ważne prelekcje i dyskusje z rolnikami

Podczas spotkania z plantatorami Prezes Zarządu Nordzucker Polska SA Marcin Lechowski podkreślił ważność zrównoważonego rozwoju w obszarze rolniczym. Jest to szczególnie ważne w obliczu wielu wyzwań w zakresie dostosowania rolnictwa do Zielonego Ładu oraz trudnej i zmiennej sytuacji na rynkach rolnych.

Podczas wykładu przedstawiciela Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu dr inż. Tomasza Klejdysza poruszony został temat Skośnika buraczaka, szkodnika atakującego plantacje buraka cukrowego. Poznanie biologii i funkcjonowania tego szkodnika jest kluczowe dla skuteczności jego zwalczania.

Agripartner - program korzyści dla plantatorów

Od dwóch lat Plantatorzy Nordzucker Polska uczestniczą w programie Agripartner. Umożliwia on rolnikom prowadzenie całej dokumentacji dotyczącej plantacji buraków cukrowych w formie elektronicznej. Terminowe wykonanie wszystkich wpisów jest premiowane punktami, które następnie można zamieniać na atrakcyjne nagrody przydatne zarówno w gospodarstwie rolnym, jak też i w domu czy ogrodzie.

Tegoroczne spotkanie było okazją do uhonorowania cennymi nagrodami najbardziej aktywnych Plantatorów tego projektu.

Cenna wymiana doświadczeń

Plantatorzy odwiedzając plantacje pokazowe mieli okazje spotkać się z firmami produkującymi materiał siewny, środki ochrony roślin czy maszyny rolnicze oraz innymi przedstawicielami sektora rolnego a podczas rozmowy wymienić się cennymi uwagami i spostrzeżeniami.

Frekwencja na spotkaniu w Trzciance była bardzo wysoka co wynika m. in. z ogromnej potrzeby rolników w zakresie poszerzania swojej wiedzy w bardzo szybko zmieniającej się rzeczywistości branżowej oraz osiągania jak najlepszych wyników.

Przypomnijmy, że zgodnie z kalkulacjami rolniczymi, prowadzonymi przez Wielkopolską Izbę Rolniczą, od wielu miesięcy burak cukrowy jest najbardziej opłacalną uprawą rolniczą w Polsce.

oprac. bcz na podst. inf. pras. Nordzucker Polska

Fot. Nordzucker Polska

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 11:38