StoryEditor

Nowoczesne roboty w uprawie buraków cukrowych

Podczas Spotkań Polowych w Manieczkach kilkuset plantatorów, producenci inteligentnych maszyn rolniczych oraz przedstawiciele przemysłu spożywczego mogli zobaczyć podczas pracy autonomiczne roboty do zwalczania zachwaszczania w burakach cukrowych.
31.05.2024., 10:00h

W powiecie śremskim i w Gniewkowie w rejonie plantacyjnym Cukrowni Glinojeck spotkali się plantatorzy, producenci maszyn i przedstawiciele przemysłu spożywczego podczas Spotkań Polowych w Manieczkach.

Zobacz także: Jak zwiększyć opłacalność uprawy buraka cukrowego? PORADNIK

Autonomiczne roboty do zwalczania chwastów

- Prezentujemy tu dzisiaj m.in. stosowanie dawnych metod – czyli np. pielenia mechanicznego, ale z wykorzystaniem nowoczesnych technologii – mówił na otwarciu prezes Pfeifer & Langen Polska Roman Kubiak.

Jedną z największych nowości był autonomiczny robot do pielenia buraków.

Robot ten wykorzystuje do swojego działania kamerę oraz sztuczną inteligencję do rozpoznawania roślin. Następnie przeprowadza analizę i mechanicznie usuwa chwasty i w międzyrzędziach, jak i w rzędzie rośliny uprawnej.

Do usuwania chwastów wykorzystuje elementów roboczych, które wszyscy dobrze znamy z pielników oraz nowe noże zaprojektowane tak, aby precyzyjnie usuwać chwasty w rzędach.

image
Nowoczesne roboty w uprawie buraków
FOTO:

- Dodatkowo, w celu wyeliminowania zachwaszczenia w najbliższej strefie rośliny uprawianej wykonuje punktowy oprysk herbicydem selektywnym. W ten sposób zużycie środków ochrony roślin można ograniczyć o około 70 procent – czytamy w informacji.

– Szukamy metod, które umożliwią nam zmniejszenie zużycia środków chemicznych, ograniczą wpływ produkcji buraków na środowisko. To odpowiedź na oczekiwania klientów, którzy chcą kupować zdrową żywność – wyjaśnia prezes Pfeifer & Langen Polska Roman Kubiak.

image

Autonomiczny robot do usuwania chwastów w buraku cukrowym

Zaprezentowany został także:

  • pielnik z opryskiwaczem pasowym,
  • inteligentny opryskiwacz punktowy, który również za pomocą analizy obrazu rozpoznaje rośliny i w zależności od stosowanego preparatu może wykonać oprysk rośliny uprawnej lub chwastu.
image
Nowoczesne roboty w uprawie buraków
FOTO:

– Kurz, który będzie się na niej osadzał, nie przeszkadza. Sprawdziłem osobiście - w ubiegłym roku odchwaściłem ok. 250 ha – odpowiadał przedstawiciel producenta.

Uproszczona uprawa buraków

Uproszczone metody uprawy w burakach są promowane przez Pfeifer & Langen od lat.

– Najważniejsze to stworzyć roślinom dobre warunki rozwoju przy mniejszej liczbie przejazdów przez pole. Wielokrotne zabiegi uprawowe powodują duże straty wilgoci oraz zmniejszenie zawartości próchnicy w glebie – podkreśla Maciej Grobelny, menadżer ds. agrotechniki i kluczowych interesariuszy Pfeifer & Langen Polska.

 

Bernat Patrycja

na podst. inf.pras. 

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 10:59