Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Buraki cukrowe>

Ceny buraków są tragiczne: będzie protest plantatorów!

Obrazek

Plantatorzy buraków cukrowych z Krajowej Spółki Cukrowej ogłosili pogotowie protestacyjne a w razie niespełnienia żądań, zorganizują protest przed ministerstwem aktywów państwowych. Ich zdaniem ceny skupu oferowane przez Polski Cukier są nie do zaakceptowania. A rolnicy masowo rezygnują z uprawy.

wk14 stycznia 2022, 08:39

W liście skierowanym na ręce Jacka Sasina wicepremiera i ministra aktywów państwowych czytamy, że sektor buraków cukrowych jest w bardzo poważnym kryzysie a brak opłacalności spowodował, że znaczna cześć rolników podjęła decyzję o zaprzestaniu uprawy buraków.

Nie będzie chętnych do uprawy buraków?

Drastyczny wzrost cen środków produkcji, w szczególności nawozów, umacnia w plantatorach przekonanie o słuszności rezygnacji z już podpisanych umów kontraktacji z Krajową Spółką Cukrową S.A. Rolnicy nie mogą pozwolić sobie na straty a przy aktualnie proponowanej cenie (32 euro/t) produkcja buraków nie jest opłacalna. Dochód można uzyskać z upraw alternatywnych, m.in. z uprawy rzepaku, pszenicy ozimej czy kukurydzy. Dlatego znaczna część  plantatorów zwiększyła areał ozimin, a na wiosnę pozostawiła pola głównie pod kukurydzę. Z tych powodów konieczne jest podwyższenie ceny za buraki cukrowe.

Bezskuteczne negocjacje

Dotychczasowe negocjacje pomiędzy Radą Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy KSC S.A., jako reprezentant wszystkich rolników  dostarczających surowiec do Spółki, a KSC nie przyniosły efektów. Ostatnie spotkanie odbyło się w dniu 12 stycznia podczas którego Zarząd KSC S.A. oświadczył, że nie wyraża zgody na podwyższenie ceny za buraki cukrowe na rok gospodarczy 2022/23.

- Decyzję Zarządu KSC S.A. odbieramy jednoznacznie jako brak zainteresowania zakupem buraków, marginalizację plantatorów i całego sektora buraków. Bierna postawa Zarządu KSC. S.A. będzie skutkowała pogłębieniem już istniejących problemów, znacznym zmniejszeniem produkcji cukru, a w dalszej konsekwencji koniecznością wyłączenia z produkcji niektórych zakładów (w szczególności na Lubelszczyźnie) – napisał Krzysztof Nykiel prezes Zarządu Głównego Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego oraz Józef Pawela przewodniczący Rady Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy KSC S.A.

Pogotowie protestacyjne

Dlatego od 12 stycznia plantatorzy buraków cukrowych z KSC rozpoczęli przygotowania do czynnej akcji protestacyjnej, która odbędzie się w dniu 24 stycznia 2022 r. przed siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych. Ale jednocześnie zaznaczają, że protest to ostateczność i cały czas są przygotowani do rozmów z Zarządem KSC S.A.

Lista żądań

Plantatorzy uważają, że ich żądania są uzasadnione, racjonalne i obejmują w szczególności:

·       znaczne podwyższenie ceny gwarantowanej kontraktowanych buraków cukrowych;

·       znaczne podwyższenie ceny buraków nadwyżkowych.

- Spełnienie powyższych warunków będzie skutkowało odwołaniem akcji protestacyjnej. W innym przypadku akcja protestacyjna będzie trwać do skutku, czyli spełnienia przez Zarząd KSC S.A żądań plantatorów – czytamy w liście skierowanym do Jacka Sasina.

wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)