StoryEditor

Wielu plantatorów porzuciło uprawę buraków cukrowych. Czy sytuacja na rynku się zmieni?

Piętrzą się problemy rolników uprawiających buraki cukrowe, a spadek opłacalności jest najważniejszym z nich. Z produkcji buraków zrezygnowała w ciągu czterech ostatnich lat jedna piąta plantatorów. Reprezentujący ich interesy związkowcy twierdzą, że po tym sezonie kryzys jeszcze się pogłębi. Plantatorzy chcą renegocjować z koncernami stawki na buraki na przyszły sezon. Już wywalczyli podniesienie ceny buraków dostarczanych w tej kampanii do  Pfeifer & Langen, to jest jej zrównanie ze stawką obowiązująca w Krajowej Spółce Cukrowej SA. 
17.11.2021., 17:11h

Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zorganizowanie spotkania, na którym można by przeprowadzić pogłębioną dyskusję na temat kryzysowej sytuacji w rolnictwie, a w szczególności w sektorze buraka cukrowego, i podjęcie działań mających na celu ich rozwiązanie. O głębokości tego kryzysu świadczy fakt, że od momentu zniesienia kwot cukrowych, tj, od 2017 r., z uprawy buraków zrezygnowało 20 proc. plantatorów, tj. około 7 tysięcy. Liczba plantatorów spadła w tym czasie z 34 tysięcy do 27 tysięcy.

Co prawda tegoroczne zbiory buraków są dość udane zarówno pod względem wysokości plonów, jak i zawartości cukru w korzeniach, ale nie na tyle, by powstrzymać kolejnych plantatorów od zarzucenia upraw. Kolejnych odejść rolników z tego rynku spodziewa się Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego. – Plantatorzy decydują się przechodzić na uprawę rzepaku, pszenicy czy kukurydzy, gdyż są one o wiele bardziej opłacalne. Każdy wie, że ceny rzepaku, także zbóż znacząco poszły w górę – mówi Rafał Strachota, dyrektor Biura KZPBC.

Ceny kontraktacyjne nie satysfakcjonują pl...

Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 12:21