StoryEditor

Jak objawia się fitotoksyczność herbicydów na burakach cukrowych?

Cukier powstaje w liściach, a wszelkie zaburzenia ich rozwoju prowadzą z jednej strony do mniejszej fotosyntezy, a z drugiej do zużywania zapasów cukru z korzenia na potrzeby regeneracji aparatu liściowego. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z objawami fitotoksyczności herbicydów? Jak możemy temu zapobiec?  
17.07.2023., 13:07h

Kolejny, mniej znany aspekt niszczenia liści to słabsza transpiracja, a więc siła ssąca korzenia i mniej intensywne pobieranie składników pokarmowych. Z tych powodów ochrona liści ma dla wszystkich gatunków roślin wielkie znaczenie, a dla buraka tym większe, gdyż ich masa, jaka powstanie do końca sierpnia, bezpośrednio przekłada się na ilość zgromadzonego w korzeniach cukru, a tym samym na wynik ekonomiczny.

Przebarwienia blaski liściowej buraka po zastosowaniu triflusulfuronu metylu. Fot. Czubiński.Zobacz także: Skręcone liście buraka - co jest powodem?

Fitotoksyczność: objawy, termin objawów i zapobieganie

  • Objawy: różne, w zależności od stosowanego środka. W przypadku triflusulfuronu metylu (na zdjęciu) jest to przemijająca mozaika, a przy zbyt wysokiej dawce w żółtych miejscach powstają nekrozy.
  • Termin objawów: w przypadku triflusulfuronu około tygodnia po zabiegu, przy działaniu środków z poprzedniej uprawy w chwili, gdy korzenie buraka osiągają poziom zalegania substancji.
  • Zapobieganie: dobór herbicydów do wrażliwości odmian, stosowanie herbicydów w idealnych warunkach pogodowych, unikanie siewu buraka po zlikwidowanych pla...
Pozostało 14% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 10:54