StoryEditor

Skręcone liście buraka - co jest powodem?

Pytanie Czytelnika: Zauważyłem w swoich burakach przemijające zjawisko sklejania i skręcania się liści. Co to może być?
03.07.2023., 11:07h
To dość powszechne zjawisko obserwowane w burakach cukrowych. Po obejrzeniu zniekształconych liści okazuje się, że nie żerują na nich np. mszyce. Kolejna cecha objawów widoczna jest po próbie rozwinięcia i rozchylenia zniekształconych liści. Okazuje się, że są one często zrośnięte ze sobą, co wskazuje na inną przyczynę niż mszyce.Nie będzie też to raczej kędzierzawka płaszczyńcowa. Powód to charakter zmian liścia. Przy kędzierzawce płaszczyńcowej nerwy przestają rosnąć, a blaszka liściowa pomiędzy nimi rośnie, a liść się marszczy.


Zobacz także: Są środki do zwalczania skośnika buraczaka

Przyczyny fizjologiczne i herbicydy

Bardziej niż na szkodnikach w takim przypadku trzeba skupić się na przyczynach fizjologicznych, związanych z herbicydami, np. etofumesatem czy lenacylem. Można założyć, że jeśli w okresie odchwaszczania jest sucho i z obawy o wystąpienie zachwaszczenia zabiegi wykonuje się częściej, to może dochodzić do takiej reakcji u buraków ze względu na stres związany z częstym stosowaniem herbicydów, co mogą potęgować np. nawozy dolistne.

Fot: Daleszyński
Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 15:16