StoryEditor

KGS podsumowuje kampanię cukrowniczą 2023/2024. Rekordowa pod każdym względem

W Cukrowni Kluczewo 15 stycznia br. na terenie Oddziału Krajowej Grupy Spożywczej S.A. odbyła się konferencja, podczas której podsumowano kampanię cukrowniczą 2023/2024. Jaka ilość buraków została skupiona, jaka była polaryzacja oraz ile wyniosła cena buraków kontraktowych?
16.01.2024., 08:19h

15 stycznia br. na terenie Oddziału Krajowej Grupy Spożywczej S.A., w Cukrowni Kluczewo odbyła się konferencja, podczas której podsumowano przebieg kampanii cukrowniczej 2023/2024.

W podsumowaniu kampanii zabrali udział m.in.:

  • Prezes Zarządu Krajowej Grupy Spożywczej S.A. Marek Zagórski,
  • Dyrektor Cukrowni Kluczewo Paweł Dawiskiba,
  • Prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego Krzysztof Nykiel,
  • Prezes Zarządu Okręgowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Bydgoszczy Józef Pawela,
  • Prezydent Stargardu Rafał Zając oraz były Minister Rolnictwa Artur Balazs.

Kampania rekordowa pod względem ilości buraków i produkcji cukru

W Krajowej Grupie Spożywczej S.A., kampania cukrownicza 2023 okazała się rekordową pod wieloma względami. 28.12.2023 roku KGS wyprodukowała 1 mln ton cukru, a do 11.01.2024 roku oddziały KGS skupiły około 7,3 mln ton buraków cukrowych.

– Istotnym elementem sukcesu tegorocznej kampanii jest partnerstwo z plantatorami buraka cukrowego. Nie jest to wyłącznie układ czysto biznesowy – dokładamy do podstawowej relacji dostawcy i odbiorcy dodatkowe elementy, takie jak wiedza, zaopatrzenie w środki produkcji, czy finansowanie. Pogłębianie tych relacji jest dla nas istotne, dlatego staramy się przenosić te pozytywne aspekty na współpracę z przedstawicielami innych segmentów – powiedział Marek Zagórski - Prezes Zarządu Krajowej Grupy Spożywczej S.A.

Ceny buraka gwarantują zysk i zwrot z uprawy

Na dzień 11 stycznia średnia polaryzacja skupowa dla Krajowej Grupy Spożywczej S.A. wynosi 16,4%.

– Dzięki współpracy i rzetelnej dyskusji z Krajową Grupą Spożywczą S.A. można powiedzieć, że uprawa buraka cukrowego jest opłacalna. Obecne ceny buraka cukrowego gwarantują zwrot z uprawy i zysk dla plantatora – powiedział Józef Pawela – Prezes Zarządu Okręgowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Bydgoszczy.

Średnia cena buraków kontraktowych z dopłatami wynosi 228,5 zł netto.

– Od 140 lat produkujemy w Kluczewie cukier. W trakcie pierwszej kampanii, która skończyła się dokładnie 15.01.1885 roku wyprodukowano 2600 ton cukru. Dzisiaj produkujemy tyle w ciągu dnia – powiedział Paweł Dawiskiba – Dyrektor Oddziału Cukrownia Kluczewo.

Ile KGS płaci za buraki kontraktowe?

Plantatorzy buraka cukrowego, którzy dostarczają buraki do KGS, otrzymają zapłatę za buraki kontraktowe o zawartości cukru 16% w kwocie netto nie mniejszej niż 46,5 euro za 1 tonę.

Na zapłatę składa się cena podstawowa, wynosząca 45 euro/t, a także świadczenie gwarantowane w kwocie 1,5 euro za tonę.

 

Bernat Patrycja

na podst. informacji prasowej

Fot: Sierszeńska

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. kwiecień 2024 10:21