StoryEditor

W USA produkują cukier z mrożonych buraków

W USA, z racji rozległości kraju, czyli istnienia różnych stref klimatycznych, cukier produkowany jest zarówno z trzciny cukrowej (ponad 3,7 mln t przydziału cukru białego w 2023 r.) oraz z buraka (ponad 4,7 mln t). Zatem to burak jest ważniejszym surowcem dla Amerykanów.
24.11.2023., 13:16h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Uprawa buraka cukrowego w USA
  • Poziom plonów buraka w USA
  • Ceny skupu buraków w USA
  • Walka z chwościkiem buraka w USA
  • Zwalczanie chwastów w buraku w USA

Rafinerie cukru trzcinowego (8 przedsiębiorstw) skupione są głównie na południu, w stanach Teksas, Luizjana i Floryda. Natomiast cukrownie "buraczane" to domena północy, szczególnie tzw. środkowego zachodu. Są one zlokalizowane w stanach Michigan, Minnesota, Północna Dakota, Montana, Wyoming, Nebrska, Idaho i Kolorado. Wokół tych cukrowni skupia się oczywiście uprawa buraka. Jednak plantacje położone bywają także w stanach sąsiednich do wyżej wymienionych.

image

prof. Mohamed Khan z Uniwersytetu Stanowego Północnej Dakoty

FOTO: Tomasz Czubiński

Co ciekawe za przerób buraka odpowiadają cukrownie których właścicielami są sami farmerzy, a zakłady te mają status spółdzielni (7 spółdzielni, 21 cukrowni, ok. 3,5 tys. farmerów). Plantator musi zasiać odpowiednią, zgodną z zapotrzebowaniem spółdzielni powierzchnię buraka i dostarczyć określoną ilość korzeni, aby zapewnić odpowiednią ilość surowca i utrzymać rentowność przedsiębiorstwa. W porównaniu do hodowców trzciny cukrowej liczba plantatorów buraka jest 5-krotnie większa, gd...

Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. luty 2024 02:48