Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Bydło mięsne>

Ceny bydła – trend spadkowy nie odpuszcza. Ile płacą zakłady?

Obrazek

Niestety na rynku bydła mięsnego nie widać szczególnego ożywienia. Zakłady nadal opuszczają stawki w cennikach. Ile w tym tygodniu płacą za byki, jałówki i krowy?

Dorota Kolasińska12 lipca 2022, 11:43

Z naszej cotygodniowej sondy wynika, że większość zakładów obniżyła stawki. Największe i najczęstsze obniżki nadal dotyczą byków. Jałówki i krowy co prawda też są nieco tańsze, jednak nie wszystkie zakłady zdecydowały się obniżać ich ceny. Na rynku krajowym i unijnym nadal podaż jest zbyt wysoka względem popytu.

Według danych MRiRW w dniach 27.06 – 3.07.2022 r. bydło rzeźne skupowano przeciętnie po 10,83 zł/kg, o około 1% taniej niż w poprzednim tygodniu. Cena żywca była o 3% niższa niż przed miesiącem.

Wołowina w UE

- W 2022 r. w UE produkcja wołowiny może być o 0,5% mniejsza niż w 2021 r. i wynieść 6,9 mln ton. Podobnie jak w przypadku wieprzowiny i drobiu, spadek produkcji będzie determinowany wysokimi kosztami pasz, co może skutkować zwiększonymi ubojami przy niższej masie tusz – informuje KOWR.

Jak podkreślono z kolei w najnowszym raporcie Komisji Europejskiej od początku 2021 r. cena wołowiny w UE wzrosła, aby osiągnąć prawie 500 EUR/kg w maju 2022 r. ze względu na niski poziom podaży w UE i światowym rynku. Wzrósł popyt po miesiącach COVID-u. Niestety kilka ostatnich tygodni pokazuje, że trend wzrostowy się zatrzymał, a w okresie styczeń - marzec produkcja wołowiny w UE spadła o 0,8% rok do roku. Komisja zaznacza, że w Niemczech oraz Francji zmniejsza się pogłowie krów, co w ciągu ostatniego roku negatywnie wpływa na produkcję wołowiny. Co prawda Włochy rekompensują zmniejszające się pogłowie krajowe poprzez zwiększenie importu żywych zwierząt rzeźnych głównie z FR, natomiast Hiszpania wykorzystywała rosnące pogłowie oraz wzmożony import materiału do opasu (w ostatnich tygodniach pojawiły się problemy z dostępnością paszy i Hiszpania radykalnie zmniejszyła pogłowie).

Jak wynika z giełdy niemieckiej VEZG za młode byki w klasie R rolnicy otrzymują średnio 4,7 euro/kg.

Komisja prognozuje, że wysokie koszty produkcji, w szczególności pasz mogą doprowadzić do zwiększonego uboju do końca roku oraz jednoczesnego obniżenia końcowej masy tuszy.

- Ogólnie oczekuje się, że w produkcji będzie kontynuowany trend spadkowy w 2022 r. o -0,5% - podkreśla zespół DG ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich na podstawie danych Eurostatu.

Unijny eksport i import

Jak czytamy w raporcie Komisji w okresie styczeń-marzec eksport wołowiny z UE wzrósł o 6% w porównaniu do stosunkowo niskiego poziomu analogicznego okresu 2021 r.  Znacząco wzrósł eksport do Kanady (+36%), Japonii (+61%) i Wielkiej Brytanii (+32%). Eksport również działa sprawnie do Izraela, ale takie kraje jak Bośnia i Hercegowina, Filipiny i Hongkong importują znacznie mniej. Prognozuje się, że eksport do końca roku może wzrosnąć o 4%

Eksport żywca z UE spadł o 10% w I kwartale 2022 r. Według szacunków KE handel z Rosją maleje.  Z kolei import UE wzrośnie o 15% w 2022 r. ze względu na otwarcie usług gastronomicznych w UE (po COVIDZIE), szybsze ożywienie podaży przez Brazylię oraz dodatkowy przywóz w ramach kontyngentu z Argentyny.

Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

 W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 20,82 zł/kg, za byka w klasie O 20,37 zł/kg wbc.

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 21,01 zł/kg, a za klasę O 20,28 zł/kg.

Krowy w klasie R skupy odbiorą średnio za 19,47 zł/kg, a w klasie O za około 19,30 zł/kg.

Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 12,58 zł/kg, jałówek 10,83 zł/kg, a za krowy 9,6 zł/kg.


Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol/
Fot. Kolasińska


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 16 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR

 

Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu! TUTAJPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)