StoryEditor

Ceny odsadków i opłacalność hodowli bydła mięsnego

Niska opłacalność produkcji mleka w przeszłości spowodowała, że od kilku lat wzrasta zainteresowanie hodowlą bydła mięsnego, głównie ras limousine lub simental. Dla tych, którzy mają nadwyżkę niezagospodarowanych łąk, to atrakcyjny rodzaj wykorzystania terenu.  
22.06.2022., 15:06h

Mimo, że ceny w porównaniu do ubiegłego roku są wyższe o 50% to jednak koszty zjadają zyski. Rosną ceny paliwa, nawozów i pasz oraz suplementów powodują, że opłacalność produkcji wisi na włosku, tym bardziej, że ceny od jakiegoś czasu idą w dół. Niedawno rolnicy sprzedali jałówki i byki na opas. Jak oceniają obecne koszty i ceny oraz opłacalność hodowli? Jak kształtują się ceny odsadków? Obejrzyj film! 

Prognozy na najbliższy czas nie są zbyt korzystne, bo ceny weszły w trend spadkowy. Jednak eksperci podejrzewają, że żniwa spowodują iż mniej hodowców będzie zainteresowanych sprzedażą i podaż się zmniejszy, a tym samym można spodziewać się lekkich podwyżek. Na poprzedni tor stawki wrócą dopiero zimą tego roku.  


 W filmie wystąpili: 

Jakub Baraniak – rolnik z Gołębic, woj. dolnośląskie

Dariusz Gajewski – rolnik ze Starowic Dolnych, woj. opolskie

Gerard Grohlich – rolnik z Olbrachcic, woj. opolskie

Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż

 

Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 13:11