StoryEditor

Ceny bydła: kolejne tąpnięcie o kilkadziesiąt groszy za kg

Niestety ubiegłotygodniowa prognoza niektórych zakładów się sprawdziła i ubojnie znów obniżyły stawki. Tym razem oberwały wszystkie grupy produkcyjne.
05.07.2022., 11:07h

Zakłady ubojowe wchodzą w wakacyjny tryb. Niestety upały w całej Europie nie zachęcają konsumentów do spożywania większej ilości mięsa, większą popularnością cieszą się owoce, warzywa i ryby. Zapotrzebowanie na wołowinę u zachodnich sąsiadów spadło, magazyny nadal są pełne, a popyt niewielki. Do zakładów sprzedają tylko Ci rolnicy, którzy muszą spieniężyć żywiec, a od reszty słyszymy, że to co mogą planują przetrzymać, jeśli zapas paszy pozwoli, co najmniej do września/października, tak aby nie przekroczyć granicznej masy ciała. 

W kraju kolejny tydzień z rzędu obserwujemy obniżki, we wszystkich kategoriach. Spadki rzędu 30-60 gr/kg w wadze poubojowej wprowadziły praktycznie wszystkie zakłady z naszej listy.

Jak wynika z danych MRiRW w dniach 20-26 czerwca br. zakłady w kraju płaciły średnio 11,49 zł/kg za  byki w wieku od 12 do 24 miesięcy,  9,55 zł/kg za krowy i 11,23 zł/kg za jałówki. Średni spadek cen od poprzedniego notowania wyniósł od 0,5 do 1,7%. Za byki zakłady w wadze poubojowej średnio płaciły 21,55 zł/kg, za jałówki 21,67 zł/kg, za krowy 19,6 zł/kg.

Ceny bydła w UE

Niestety krajowe obniżki w...

Pozostało 70% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 12:14