StoryEditor

Ceny bydła galopują dalej - wzrost o 1 zł w wbc

Od stycznia ceny bydła zarówno w wadze żywej i poubojowej idą ostro w górę. Wzrosty są znaczące, każde nowe notowanie to podwyżka rzędu kilkudziesięciu groszy za kg. Do kiedy utrzyma się ten trend? 
22.03.2022., 13:03h

Tydzień po tygodniu na rynku bydła mięsnego padają kolejne rekordy. Podwyżki są znaczące, bo we wszystkich kategoriach nawet o 1 zł/kg w wadze poubojowej. Trend jest wzrostowy - na rynku brakuje bydła, a popyt jest wysoki. Pracownicy skupów nie są w stanie w żaden sposób przewidzieć, co wydarzy się na rynku i gdzie jest granica cenowa. Na razie nikt o niej nie mówi. Długo czekaliśmy na przekroczenie 20 zł/kg w wadze poubojowej, teraz tylko patrzeć, jak do cenników radośnie wskoczy 22 zł/kg. Teraz sytuacja sprzedażowa jest korzystna zarówno dla rolników i zakładów, bo w UE, gdzie sprzedajemy większość elementów także ceny dynamicznie rosną. Na niemieckiej giełdzie ceny byków wzrosły o 40 eurocentów od ubiegłego tygodnia! Teraz za klasę R niemieccy rolnicy otrzymują średnio 5,72-5,95 euro/kg w wbc.

Prognozy na najbliższy rok

Podwyżki dotyczą wszystkich kategorii bydła - jałówek, krów i byków. Praktycznie wszystkie zakłady w tym tygodniu podniosły stawki. Według notowań MRiRW za byki w wieku 12-24 miesięcy w ubiegłym tygodniu zakłady średnio płaciły 20,5 zł kg/wbc i około 11 zł/kg w wadze żywej. W porównaniu do ubiegł...

Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 10:48