StoryEditor

Ceny bydła: handel stoi, stawki w skupie spadają

W zakładach atmosfera napięta – presja na obniżenie cen wołowiny ze strony importerów, a z drugiej rosnące koszty produkcji i zapełnione magazyny. Rolnicy też coraz bardziej niechętni do sprzedaży w niższych cenach. Jakiego rzędu spadki obserwujemy?
28.09.2022., 14:09h

- Z tygodnia na tydzień importerzy chcą obniżki cen rzędu 10 eurocentów/kg. Przy obecnym kursie to prawie 50 gr/kg. Dla nas to strata rzędu 10 tys. zł na jednym transporcie – mówi postawiony pod ścianą skupujący. Jak twierdzi niewiele może z tym zrobić, bo jednocześnie koszty utrzymania zakładu i chłodni rosną. Popyt na wołowinę, jako jedno z droższych gatunków mięsa w UE niestety spada wraz z rosnącymi cenami w sklepach. Każdy portfel się kurczy, a konsumenci szukają oszczędności.

Polskie zakłady jednogłośnie obniżają ceny byków, jałówek i krów, w tym tygodniu nawet o 20-40 gr/kg w wbc. Mimo, że cały czas analitycy twierdzą, że ceny mogą do końca roku wzrosnąć, zgodnie z corocznym trendem, to na razie scenariusz widzimy raczej w ciemnych niż kolorowych barwach.

Wołowina na unijnym i światowym rynku

W UE wiele gospodarstw brakuje mleczne krowy i starsze mamki, ze względu na mniejszy niż zazwyczaj zapas pasz na zimę. Pociągnie to za sobą wyższą podaż krów, a za nią spadek cen. Miejmy nadzieję, że jednocześnie nie zaczną spadać ceny mleka, bo to nasili tę zależność. Np. w Niemczech rolnicy już rozpoczęli jesienne brakowanie stad,...

Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. czerwiec 2024 19:22