StoryEditor

Ceny bydła: jałówki droższe niż byki nawet o 1 zł/kg w wbc

Znowu okazuje się, że jedyną kategorią bydła, którą wszelkie kryzysy omijają są jałówki. Na ich tusze zawsze jest zapotrzebowanie i zbyt. Teraz stawki są nawet o 1-,1,5 zł/kg wyższe niż za byki. Ile płacą zakłady?
17.01.2023., 10:01h

Na rynku największe wahania cen w ostatnich tygodniach obserwujemy w przypadku byków i krów. Stawki spadają, byków na rynku pojawiło się więcej, a zbyt jest nadal na słabym poziomie. Po raz kolejny zaskakuje stabilna i mocna pozycja jałówek na krajowym rynku. Znów ceny są wyższe niż buhajów oraz jest na nie stałe i wysokie zapotrzebowanie. Jednak nie jest to proste dla rolników, którzy decydują się je opasać, bowiem kupić dobry materiał w sensownej cenie to nie lada wyzwanie.

Mięsne jałówki w wadze około 200 kg to koszt rzędu 4 tys. zł! Plusów w utrzymaniu tej grupy jest sporo - są mniej agresywne niż byki, utrzymuje się je zwykle nieco krócej, mają dobre przyrosty i konwersję paszy. Wadą jest to, że szybciej się otłuszczają niż byki więc trzeba wyczuć dobry moment na sprzedaż, żeby zakład nie obniżył ceny w wbc. 

- Hodowców jałówek mięsnych nie jest zbyt wiele, a zapotrzebowanie od eksporterów jest wysokie. Nie ma tak dużych wahań rynkowych w cenach jak w przypadku byków czy krów. Tutaj zbyt jest pewny - mówi jeden z pracowników ubojni w centralnej Polsce. 

Światowe prognozy i ceny wołowiny

Jak wynika z najnowszego...

Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 05:39