StoryEditor

Ceny bydła – lekki spadek stawek za byki, wzrost w przypadku jałówek

Zakłady ubojowe mieszają w cennikach – trochę wzrostów, trochę spadków. Chcąc wyznaczyć trend cenowy – ceny byków, zgodnie z zapowiedziami zakładów lekko spadły, a ceny jałówek i krów delikatnie drgnęły w górę. W UE jest podobnie...
15.09.2020., 09:09h

W cennikach pojawiły się lekkie zawirowania. W niektórych zakładach rozpoczęły się obniżki stawek za byki w klasie R i O (o 20-30 gr/kg), w wadze żywej bez większych zmian. Podskoczyła natomiast w wielu ubojniach cena krów i jałówek w obydwu klasach (też około 20 gr/kg). Nie są to jednak duże zmiany, ale tak jak zapowiadaliśmy w dwóch ostatnich sondach – ceny mogą powoli zacząć spadać, słychać takie głosy wśród skupujących. 


Co słychać u naszych największych odbiorców? W Niemczech i Hiszpanii obserwujemy średni spadek cen o około 1-2%. We Włoszech obniżki są niewielkie, sięgają mniej niż 1%. Największy spadek bydła obserwowany jest w przypadku Łotwy i Słowacji, około 4%. Średni spadek cen w stosunku do ubiegłego tygodnia w całej UE wynosi około 0,47%. A wzrost obserwowany jest w przypadku młodego bydła od 8 do 12 miesiąca życia o ok. 0,4%.

Nie są to duże zmiany, jednak warto pamiętać o tym, że nawet takie wahania mają wpływ na ceny polskiego bydła. Zazwyczaj są widoczne w Polsce z opóźnieniem, około 2 tygodnie później niż u zachodnich sąsiadów.


Ile płacą polskie zakłady? 


W tym tygodniu za byka w klas...
Pozostało 43% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 16:06