StoryEditor

Ceny bydła: podaż zaspokaja popyt. Ile ubojnie płacą za byki, jałówki i krowy?

To już kolejny tydzień stagnacji w cennikach. Jakie są średnie ceny bydła w Polsce?
27.02.2024., 11:29h

Ceny bydła w UE

Według Meat Market Observatory i raportu z dn. 22 lutego br. średnia cena bydła w klasie R wyniosła 4,99 euro/kg i jest obserwowany delikatny trend spadkowy. W tamtym okresie zanotowano wzrost cen w Niemczech, Francji i Hiszpanii o kilka procent. 

Jednak według najnowszych danych giełdy VEZG, na rynku niemieckim niewiele się dzieje. Podaż zaspokaja popyt. 

- Podaż na rynku młodych byków jest obecnie ograniczona i odpowiada średniemu popytowi. Na rynku wołowiny jest wciąż zbyt spokojnie, aby ceny mogły dalej rosnąć. Hossa czyha także w całej UE. Obecnie nie ma tam wyraźnego trendu. Podaż krów rzeźnych jest umiarkowana lub słaba, natomiast popyt jest stały. Jednak na razie ceny nie mogą już dalej rosnąć. Ale sytuacja pozostaje przyjazna. Z dobrymi jałówkami jest trochę trudniej. W niektórych rzeźniach są pod presją i ich ceny są nieco słabsze - informuje niemiecki topagrar.com. Jak wynika z giełdy VEZG niemieccy rolnicy w tym tygodniu będą sprzedawać byki w klasie R za 4,78 euro kg, krowy za 3,68 euro/kg, a jałówki za 4,33 euro/kg. Według analityków ceny jałówek mogłyby być wyższe, bo nadal na europejskim rynku ich brakuje. 

Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. kwiecień 2024 13:17