StoryEditor

Ceny bydła: poświąteczna śpiączka

Zakłady ubojowe ruszyły po świątecznej przerwie, ale nie ma wielkiego poruszenia w skupach. Stawki stoją, a o podwyżkach nikt ze skupujących rozmawiać nie chce. Ile płacą ubojnie za bydło w kwietniu?
02.04.2024., 10:44h

Ceny bydła w UE i na świecie

Według Meat Market Observatory i ostatnich notowań cen średnia cena bydła w klasie R wyniosła 5,03 euro/kg i nie zanotowano istotnych zmian. Stawki za byki w klasie R w UE utrzymały się na poziomie 4,98 euro/kg, a za jałówki 5,09 euro/kg (bardzo delikatny spadek). Nadal na wysokim poziomie są ceny krów rzeźnych, bo w UE zakłady płacą za nie 4,07 euro/kg. 

Komisja Europejska prognozuje spadek produkcji i konsumpcji o około 1% w 2024 r. 

W niedawno opublikowanej analizie rynkowej USDA odniósł się do stale kurczącego się pogłowia bydła - zwłaszcza krów mlecznych - które w 2024 r. ma spaść ósmy rok z rzędu. Jako przyczyny wymienia się rosnące koszty produkcji, regionalne problemy z suszą, rozprzestrzenianie się BSE, powolny popyt na wołowinę i coraz to nowe wymagania ze strony Komisji Europejskiej względem hodowców zwierząt. Według USDA, nowe regulacje UE w zakresie Zielonego Ładu czy dobrostanu zwierząt powodują niepewność, a niezbędne inwestycje jeszcze bardziej zmniejszyłyby marże zysku hodowców bydła. Oczekuje się, że eksport wołowiny z UE również spadnie o niecałe 4% do 600 tys. ton ze względu na mniejszą podaż. W odróżnieniu od tego USDA zakłada, że Polska będzie w stanie dalej zwiększać swój eksport na rynek unijny i do krajów trzecich, w szczególności do Turcji.

Pozostało 47% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 06:43