StoryEditor

Ceny bydła – rynkowa odwilż

Na rynku bydła pojawił się lekki przesyt. Ostatnio utrzymujące się wysokie ceny zachęciły rolników do sprzedaży. Nie tylko w Polsce powstał problem, ale również w innych państwach członkowskich. 
01.03.2021., 14:03h
Zachodni importerzy chwilowo wstrzymali zamówienia z Polski, problemy ze zbytem zaczęły się już pod koniec ubiegłego tygodnia. Zapewne wysokie stawki za bydło utrzymujące się przez kilka tygodni z rzędu zarówno w Polsce i u naszych sąsiadów spowodowały, że rolnicy tłumnie udali się do skupów, aby sprzedać bydło po najwyższych cenach. Efektem jest lekka nadpodaż surowca na europejskim rynku i niewielki spadek cen. Nie wszystkie zakłady obniżyły stawki. 

To, co obecnie wydarzyło się na rynku przypomina wiosenną odwilż. Ceny podejrzanie długo utrzymywały się na wysokim poziomie. Teraz obserwujemy obniżki rzędu 20 gr/kg w przypadku byków i podwyżki cen krów o 10-20 gr/kg. 

– Co roku jest tak, że rynek się nasyca do 15 stycznia i do tego czasu dobre ceny się utrzymują. Wyjątkiem od reguły jest ostra zima z jaką mieliśmy do czynienia w tym roku. Duże śniegi i mróz utrudniające dojazd do gospodarstw, a także przetrzymywanie bydła w budynkach, aby przy niskich temperaturach była optymalna obsada, powodowały lekki zator. W zeszłym tygodniu worek się rozsypał i pojawiła się nadwyżka byków – mówi jeden z pracowników skupu i podkreśla, że zawirowania zaczęły się pod koniec ubiegłego tygodnia.

Można podejrzewać, że przez najbliższe dwa, trzy tygodnie na rynku będziemy mieć do czynienia z trendem spadkowym stawek, głównie w przypadku byków. Powrotu wyższych cen można się spodziewać za ok. miesiąc, kiedy z rynku zejdzie nadwyżka wołowiny. 

Tym razem na rynku poszukiwana jest krowa, bo jest jej na rynku mało, a ceny mleka jeszcze utrzymują się na przyzwoitym poziomie, więc rolnicy niechętnie pozbywają się nadwyżki w stadzie. Wzrosty stawek sięgają w niektórych regionach kraju nawet 30 gr za kg wbc. Podobnie jest na wielu europejskich rynkach, zarówno w przypadku byków i krów. 


Ile płacą polskie zakłady? 


W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 13,61 zł/kg, za byka w klasie O 13,20 zł/kg wbc. Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 13,28 zł/kg, a za klasę O 12,62 zł/kg. Krowy w klasie R skupy biorą średnio za 11,27 zł/kg, a w klasie O za około 11,17 zł/kg.
Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 7,58 zł/kg, jałówek 6,12 zł/kg, a za krowy 5,07 zł/kg.

Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol
Fot. archiwum


Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Polecamy nasz dodatek Bydło mięsne i opasy! Zamów jako dodatek do prenumeraty TAP klikając w okładkę!


Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 15:15