StoryEditor

Ceny bydła – znacznie mniejszy ubój wpływa na stawki

Według zakładów znacznie spadła liczba ubojów bydła w kraju, co wpływa na utrzymujące się na razie dość stabilnie wysokie stawki na rynku. Ile płacą zakłady za byki, jałówki i krowy?
02.02.2021., 10:02h
W większości zakładów w Polsce spadła znacząco liczba ubojów bydła, a zapotrzebowanie eksportowe utrzymuje się na stałym poziomie. Ceny od ubiegłego tygodnia nie zmieniły się znacząco. Tam gdzie sytuacja tego wymagała, a surowca mocno brakuje, zakłady zrobiły dodatkowe podwyżki rzędu 20-30 gr/kg wbc w klasie R i O, głównie w przypadku byków, co wpływa na wzrost średniej ceny w danej klasie. Warto pamiętać, że zakłady podają nam najwyższe ceny w danej klasie i kategorii wagowej. 

Z informacji zawartych w Zintegrowanym Systemie Rolniczej Informacji Rynkowej Ministerstwa Rolnictwa z 18-24 stycznia br. obserwowany był wzrost stawek za bydło (za byki w wieku 12-24 miesiące średnia cena wyniosła 14,01 zł/kg wbc). Mimo dość korzystnych stawek za wagę poubojową, którą również deklarują rolnicy, z różnych regionów Polski, sytuacja na rynku pasz jest kiepska, obserwowane są bardzo wysokie wzrosty cen zbóż. Dla tych, którzy sprzedają  zboże może i sytuacja jest dobra, bo takich stawek nie było już dawno, jednak Ci którzy muszą dokupić mieszanki lub komponenty raczej nie są zadowoleni. Wzrosty nie sięgają kilku procent, a nawet kilkudziesięciu...
Pozostało 54% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 00:37