StoryEditor

Umowa z mleczarnią: jak pogodzić interes obu stron? Prawnik radzi

Czy istnieje idealna umowa między mleczarnią a hodowcą? Taka, która satysfakcjonowałby jednych i drugich? Czy w ogóle możliwe jest pogodzenie interesów obu stron?
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Bądź ostrożny
  • Teoria sobie, praktyka sobie
  • Jest lepiej?
  • Wymogi jakościowe, czyli …?
  • Kluczowa – cena
  • Pamiętaj o tym!

Choć w polskim sektorze mleka nie brakuje odbiorców prywatnych, w branży mlecznej przeważa jednak spółdzielczość, uważana za najlepszą formę współpracy w obrocie tak specyficznym produktem, jakim jest mleko. Z jednej strony – producent, a zarazem właściciel zakładu, ma z założenia gwarancję zbytu, a mleczarnia – szansę na optymalne dostosowanie skali produkcji do podaży na rynku. Układ wydawałoby się idealny. Ale czy zawsze? Czy w negocjacjach obie strony mają tyle samo do powiedzenia?

Bądź ostrożny

Większy może więcej – tak jest i w tym układzie. To zazwyczaj mleczarnia przygotowuje wzór umowy (i raczej nie zamieszcza w niej niekorzystnych dla siebie zapisów). Hodowcy pozostaje dokument podpisać bądź nie. Oczywiście może (i powinien) szukać takiego podmiotu, który na równi traktuje siebie i dostawców. Co jednak zrobić, gdy takiego w pobliżu nie ma? Tu znów pokrzywdzeni są hodowcy produkujący mleko w rejonach "mało mlecznych", skazani na jeden bądź dwa zakłady w okolicy. Nie ma złotej rady dla wszystkich. Jedyne co możemy zrobi...

Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Mira Wieczorek
Autor Artykułu:Mira Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj Pomin
Prawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 02:03