StoryEditor

Rynek rzepaku: prognozy USDA obniżają ceny

Szacunki światowej produkcji nasion oleistych na 2022/23, wynosząc 646,8 mln t są zdecydowanie najwyższe w porównaniu z ostatnimi pięcioma sezonami. Na te doniesienia natychmiast obniżkami reagują giełdy.
15.06.2022., 21:06h

Na taki wynik prognoz amerykańskich ekspertów składają się wyższa produkcja soi (+43,4 mln t rok do roku) i rzepaku (+9,5 mln t), które częściowo równoważone są niższymi prognozami dla słonecznika (–8,16 mln t).

Odnosząc się do rzepaku eksperci USDA oceniają, że jego produkcja w nadchodzącym sezonie wzrośnie do 80,8 mln t. Na największe wzrosty liczyć może Kanada, w której susza w ubiegłym roku zredukowała zbiory o 35%. W tym sezonie ma być lepiej i Kanada zbierze 20 mln ton. Drugim producentem rzepaku na świecie jest UE, w której zbiory rzepaku USDA szacuje na 18,3 mln t, o 1 mln t więcej niż w roku poprzednim. Od trzech sezonów na stabilnym poziomie – powyżej 14 mln t rzepaku – produkują Chiny, tym razem ma to być 14,7 mln t. Wynik z poprzedniego sezonu mają powtórzyć Indie, które zbiorą 11 mln t. Te ilości uzupełni jeszcze Japonia, tradycyjnie zbierając już 4 mln ton i na resztę w tej grupie, w tym także Australię, przypadnie pozostałe 16,8 mln t.

Wykorzystanie rzepaku tylko nieznacznie odbiegać będzie od sporo większych zbiorów. Globalne zużycie w sezonie 2022/23, wynosząc 78,4 mln t, o 7% przewyższy poprzedni sezon. ...

Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 12:38