StoryEditor

Ceny zbóż: nie wszędzie martwy sezon

Rynek zbożowy jak nie reagował podażą w pierwszej połowie sezonu, tak i po starcie nowego roku nie bardzo jest skłonny do większego ruchu. Tylko niektóre skupy mówią, że zaczynają się pojawiać ciągniki z dostawami od rolników.
12.01.2023., 16:01h

Od wielu skupujących słyszymy o tym, że ani wcześniejsze zdecydowanie wyższe ceny, ani obecne już trwające przecież ponad miesiąc obniżki nie uruchomiły u wciąż posiadających duże zapasy zbóż zgromadzonych w swych magazynach żadnej refleksji i handel wciąż jest niemal zerowy.

– Od wielu lat prowadzę swoją zeszytową dokumentację i zwykle układało się to bardzo podobnie, a w tym roku na skupie nie pojawiła się jeszcze połowa z okolicznych rolników – mówi doświadczony skupujący. – Nie tylko u nas wszystkie w okolicy skupy stoją. Ja nie narzekam, bo blokada jest nie tylko na skupie, ale także w handlu, gdzie ani kilograma towaru wcisnąć się nie da – zaraz dodaje.

– Szacujemy, że w magazynach firm handlowych i gospodarstw pozostaje jeszcze ok. 70% zbóż zebranych w czasie ubiegłorocznych żniw. Ciekawe co ci ludzie, co mają pełne magazyny myślą. Przecież za chwilę czeka nas tradycyjny wiosenny szczyt podażowy. Przecież ceny wtedy nie będą rosły – przekonuje przedstawiciel firmy eksportującej zboża.

Nie wszyscy jednak narzekają na brak dostaw, w punktach skupu obsługujących mniejszego rolnika zaczyna się pojawiać coraz...

Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 13:07