StoryEditor

Ceny zbóż: kukurydza wpływa na zboża i strzela sobie samobója

W krajowym handlu zbożami trwa poszukiwanie rynkowego dna. Ledwie rolnicy zaczęli sprzedawać, a tu ceny dramatycznie poleciały w dół.
08.12.2022., 14:12h

Kukurydza tworzy lej cenowy…

Mocno tanieje kukurydza i ta mokra, jeszcze schodząca z pól na wschodzie Kraju i sucha, na którą jest obecnie coraz mniej chętnych, bo magazyny przetwórców i handlowców są już zasypane i kukurydzą ukraińską, i tą polską. Na aktualną sytuację bardzo mocno pomstują rolnicy ze wschodnich województw, bo nie dość, że los pokarał ich opóźnionymi zbiorami i wykradaniem kukurydzy ze śniegu, a ceny w okolicznych punktach skupu pospadały do 620–670 zł/t dla wilgotności 30%, o którą nawet teraz jest trudno, to coraz więcej punktów skupu się zamyka i nie ma co z tą, obecnie koszoną kukurydzą zrobić. Rolnicy wprost wskazują winnych, za kompletny brak reakcji na zasypywane po czubki ukraińskim zbożem zlokalizowane na ścianie wschodniej magazyny firm paszowych ganiąc rząd.


W skupach w centrum kraju ceny są nieco wyższe 750–800 zł/t, to wszystko co można dziś  otrzymać za kukurydzą mokrą. I tak rolnicy na wschodzie kraju są kolejny raz pokrzywdzeni przez pogodę, rynek i nieudolną politykę. – Wszystko poszło w górę z powodu wojny, a teraz nagle z ogarniętego wojną kraju wjeżdża do nas tak dużo towaru, że komp...

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 15:48