StoryEditor

Ceny zbóż: przepis na zabicie i recepta na odmrożenie rynku

W ostatnich tygodniach ceny zbóż tak mocno rąbnęły do dołu, że rynek krajowy jest aktualnie w stanie agonalnym. Znamy już prosty przepis na zarżnięcie rynku, ale czy damy radę, po intensywnej reanimacji wyprowadzić krajowy handel ze stanu śpiączki?
15.12.2022., 12:12h

Jak zabić rynek?  już wiemy

Przepis na zabicie rynku wydaje się dość prosty. Żeby kompletnie unieruchomić handel zbożami wystarczy w odpowiedniej proporcji dodać zaledwie pięć składników.

Pierwszym na którym zdaje się bazować nasz „rynkowy pasztet” są dobre krajowe zbiory. Nie od dziś wiemy, że Polska ma potencjał produkcyjny przerastający krajowe zapotrzebowanie i 36 mln t tegoroczne zbiory zbóż, osiągnięte przecież pomimo suszy występującej w niektórych regionach kraju, wydają się tylko ten fakt potwierdzać. Zwłaszcza, gdy do ponad 27 mln t zbiorów zbóż podstawowych dodamy kukurydzę szacowaną na ponad 8 mln t.

Drugim ważnym składnikiem, bez którego „rynkowy zakalec” nie byłby tak wyjątkowo twardy jest namawianie polskich rolników do wstrzymywania się ze sprzedażą zbóż. Nie od dziś wiemy ile warte są słowa polityków, ale tym razem to nawet trudno wymyśleć nagrodę dla tych, którzy taką retorykę stosowali, mam chociaż w tym przypadku nadzieję, że nie będąc świadomi konsekwencji, jakie przy samych tylko dużych zbiorach przyniesie takie zachowanie, gdy masa towaru będzie chciała znaleźć rynkowe ujście. Temu nie podoła naw...

Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. czerwiec 2024 18:26