Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Newsletter rynkowy>Ceny zbóż>

Ile będą kosztowały zboża paszowe w żniwa 2022? Adam Zaleski, dyrektor generalny De Heus Polska Sp. z o.o.

Podczas IV Ogólnopolskiej Giełdy Rzepaczano - Zbożowej w Licheniu Starym w gronie ekspertów, analityków i przedstawicieli największych graczy rynkowych rozmawialiśmy o podsumowaniu kończącego się sezonu 2021/2022 oraz o prognozach rynkowych na zbliżające się żniwa i nowy sezon 2022/2023. Jednym z naszych gości i prelegentów był Adam Zaleski, dyrektor generalny De Heus Polska Sp. z o.o. W rozmowie z Bartłomiejem Czekała, redaktorem naczelnym portalu topagrar.pl mówił on o swojej ocenie sytuacji rynkowej i możliwych scenariuszach rynkowych na najbliższe tygodnie.

Bartłomiej Czekała26 czerwca 2022, 07:50
Zdaniem Adama Zaleskiego sezon 2021/2022 był bardzo dziwny dlatego, że po relatywnie dobrych zbiorach, ale już po pierwszych symptomach wzrostu cen środków ochrony roślin i nawozów i drożejących zbożach, rolnicy trzymali zboża w magazynach i nie byli skłonni go sprzedawać.

- Rolnicy złożyli zboża w magazynach i czekali na najlepszą cenę. Trudno nawet zdefiniować jaki jest poziom oczekiwań i co znaczy najlepsza cena. Ale zboża sukcesywnie drożały, więc była nadzieja że nie ma górnego punktu przełamania, no i długo się wydawało, że go nie będzie. Mieliśmy takie tygodnie, gdzie pszenica paszowa osiągnęła cenę ponad 2000 zł. Później zaczęły się spadki. Najpierw na 1800 zł, potem w marcu na 1600 - 1650 zł, potem powrót na 1800 zł. Cały czas taka analiza krajowa pokazywała, że mamy dużo tego zboża w magazynach i niewielki eksport, więc należało się spodziewać, że kiedyś to przełamanie nastąpi. Nie mamy tylu magazynów, żeby zmagazynować 2 kolejne zbiory, więc w tej chwili obserwujemy ten moment przełamania - mówił Adam Zaleski.

W jego ocenie obecna cena pszenicy paszowej wynosząca ok. 1500 zł jest atrakcyjna z punktu widzenia przemysłu paszowego, ale dla rolników nie jest satysfakcjonująca z uwagi na wyższe koszty produkcji. Wielu rolników, niestety, przelicytowało i przegapiło najlepszy moment sprzedaży zbóż.

Ekspert z De Heus Polska w wywiadzie zdradza także jakie zboża obecnie wjeżdżają do Polski z Ukrainy i jaki poziom cen zbóż paszowych będzie na rynku w żniwa 2022.

Obejrzyj cały wywaid!


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)