StoryEditor

Rynek zbożowy szykuje się do żniw

Magazyny na kilka tygodni przed żniwami są jeszcze w części zajęte co powoduje, że coraz mniej jest obecnie skupujących.
23.06.2022., 13:06h

Bramy coraz większej liczby punktów skupu zaczynają się na chwilę przymykać, bo firmy muszą posprzedawać wcześniej kupione zboże, wysprzątać magazyny i zrobić przeglądy dróg transportowych oraz podajników.

Niestety handel zbożami jest obecnie utrudniony, jak mówią handlowcy coraz mniej chętni do zakupu są także przetwórcy. Na szczęście ci rolnicy, którzy byli wystarczająco czujni zboża już wysprzedali. – Zboża w naszej okolicy się już kończą, rolnicy wyraźnie przywożą już końcówki – mówi skupujący w centrum Polski.

Jednak szacunki ekspertów rynku, którzy byli obecni na naszej Ogólnopolskiej Giełdzie Rzepaczano-Zbożowej są takie, że Polska w nowy sezon wkroczy z rekordowymi zapasami pszenicy wynoszącymi 1,4 mln t pszenicy. W tej konsekwencji budowane są prognozy na nadchodzący sezon 2022/23. – Żniwa są już za pasem. Rolnicy którzy zostali z towarem, usiłują go teraz sprzedawać, bo lepiej już chyba nie będzie – mówi handlowiec z Polski zachodniej. I rzeczywiście chyba korzystniejszych cen spodziewać się w najbliższym czasie nie można. Zgromadzenie na giełdzie eksperci szacują, że porozumienie rynkowe na nadchodzące żniwa jest n...

Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 00:58