StoryEditor

Ile będą kosztowały zboża paszowe w żniwa 2022? Adam Zaleski, dyrektor generalny De Heus Polska Sp. z o.o.

Podczas IV Ogólnopolskiej Giełdy Rzepaczano - Zbożowej w Licheniu Starym w gronie ekspertów, analityków i przedstawicieli największych graczy rynkowych rozmawialiśmy o podsumowaniu kończącego się sezonu 2021/2022 oraz o prognozach rynkowych na zbliżające się żniwa i nowy sezon 2022/2023. Jednym z naszych gości i prelegentów był Adam Zaleski, dyrektor generalny De Heus Polska Sp. z o.o. W rozmowie z Bartłomiejem Czekała, redaktorem naczelnym portalu topagrar.pl mówił on o swojej ocenie sytuacji rynkowej i możliwych scenariuszach rynkowych na najbliższe tygodnie.
24.06.2022., 08:06h
Zdaniem Adama Zaleskiego sezon 2021/2022 był bardzo dziwny dlatego, że po relatywnie dobrych zbiorach, ale już po pierwszych symptomach wzrostu cen środków ochrony roślin i nawozów i drożejących zbożach, rolnicy trzymali zboża w magazynach i nie byli skłonni go sprzedawać.

- Rolnicy złożyli zboża w magazynach i czekali na najlepszą cenę. Trudno nawet zdefiniować jaki jest poziom oczekiwań i co znaczy najlepsza cena. Ale zboża sukcesywnie drożały, więc była nadzieja że nie ma górnego punktu przełamania, no i długo się wydawało, że go nie będzie. Mieliśmy takie tygodnie, gdzie pszenica paszowa osiągnęła cenę ponad 2000 zł. Później zaczęły się spadki. Najpierw na 1800 zł, potem w marcu na 1600 - 1650 zł, potem powrót na 1800 zł. Cały czas taka analiza krajowa pokazywała, że mamy dużo tego zboża w magazynach i niewielki eksport, więc należało się spodziewać, że kiedyś to przełamanie nastąpi. Nie mamy tylu magazynów, żeby zmagazynować 2 kolejne zbiory, więc w tej chwili obserwujemy ten moment przełamania - mówił Adam Zaleski.

W jego ocenie obecna cena pszenicy paszowej wynosząca ok. 1500 zł jest atrakcyjna z punktu wi...
Pozostało 32% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 22:09