StoryEditor

Jak wpływa wojna na ceny ropy i rzepaku? Co nowego w słoneczniku?

Eskalacja działań wojennych na Bliskim Wschodzie nie pozostawia rynków surowcowych bez reakcji. Nerwowo robi się z cenami ropy naftowej na giełdach, skacze także rzepak. Jak zwykle jesienią, przyglądamy się uważniej słonecznikowi.

04.10.2024., 08:01h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jak zmieniły się ceny ropy naftowej pod wpływem wojny?
  • Jakie są zmiany w światowej produkcji nasion słonecznika?
  • Jakie są zbiory w Rosji, w Ukrainie i w UE?
  • Kto jest liderem w eksporcie nasion słonecznika?
  • Jakie plony słonecznika są w krajach UE i w Polsce?
  • Jakie są ceny słonecznika w kraju?
  • Jakie zbiory rzepaku w tym sezonie w UE szacuje Strategie Grains?
  • Jak na wydarzenia wojenne na Bliskim Wschodzie reaguje rzepak na Matifie?
  • Jak wzrasta powierzchnia uprawy rzepaku w USA?
  • Ile za rzepak płacą w Polsce handlowcy, a ile zakłady przetwórcze?

Działania wojenne od zawsze miały wpływ na giełdy surowcowe, jednak przyglądając się obecnie reakcji notowań na ropie naftowej i rzepaku, trudno nie odnieść wrażenia, że rynki tych surowców lekcję dramatycznych wzrostów odrobiły już przy okazji wybuchu wojny w Ukrainie i teraz aż tak skore do pików cenowych nie są.

Ropa, czy rzeczywiście do góry?

Nagłaśniane obecnie medialnie wystrzelenie cen ropy naftowej spowodowane zaognienia sytuacji na Bliskim Wschodzie, ma kruche podstawy. Eksperci skupiający się tylko i wyłącznie na ostatnich dniach zwracają uwagę, jak to ceny ropy pierwszego października wystrzeliły z 66,5 USD/baryłkę do 71,6 dolarów, ale jakby zapomnieli, że jeszcze niedawno bo 25 września ropa WTI kosztowała 71,4 dolary za baryłkę by dzień potem spaść o 4 dolary. Podsumowując w ostatnim miesiącu ropa naftowa staniała i to staniała o prawie 4 dolary na baryłce.

Najwyższy czas na słonecznik

Jesień, poza soją, o której szerzej już pisaliśmy, jest także czasem znikającego z pół słonecznika.

Warto zauważyć według najnowszych szacunków Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) zbiory nasion słonecznika na całym świecie będą sporo mniejsze od ubiegłorocznych. Oczekuje się zdecydowanie mniejszych zbiorów w Ukrainie, mamy także cięcia w UE.

Wrześniowe szacunki USDA na sezon 2024/25 wskazują, że światowa produkcja nasion słonecznika jest redukowana w porównaniu do prognoz sierpniowych prawie o 2 mln t i wyniesie 50,6 mln ton, tym samym będzie o ponad 5 mln t mniejsza od poprzedniego sezonu. W porównania ostatnich lat wynika, że tegoroczne zbiory słonecznika będą najmniejsze od 4 lat.

Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. listopad 2024 11:56