StoryEditor

Małe żniwa ruszą lada dzień!

Wprawdzie mamy sygnały w redakcji, że pojedynczy rolnicy wyjechali na pola jęczmienne kombajnami, ale to naprawdę lokalne przypadki i bardziej na próbę, by sprawdzić wilgotność ziarna. Ostatnie deszcze opóźniły start małych żniw i jęczmienie potrzebują jeszcze kilku słonecznych dni.
03.07.2020., 14:07h

Z całą pewnością kombajny wyjadą na pola w przyszłym tygodniu (6-12 lipca). Aktualne prognozy pogody przewidują na przeważającym obszarze Polski brak opadów i temperatury na poziomie 23-27 st. C. Pierwsze, lokalne próby omłotu jęczmienia dały dobre sygnały odnośnie plonów. To było do przewidzenia, bo jęczmień w ostatnich latach też poradził sobie dobrze mimo wiosennych niedoborów wody. Plony powinny być więc – o ile pogoda nie spłata figla – na normalnym poziomie A co z cenami?


Jęczmień z nowych zbiorów tańszy

Nadal - podobnie jak w minionym tygodniu – handel zbożami jest bardzo niemrawy i wiele punktów skupu dopiero planuje ruszyć ze skupem gdy kombajny wyjadą w pole. Jednak niektórzy handlowcy już podali cenniki skupu jęczmienia z nowych zbiorów. W naszej redakcyjnej sondzie stawki netto za tonę jęczmienia z tegorocznych zbiorów wahają się między 500 a 570 zł. To o kilkadziesiąt złotych mniej niż w przypadku jęczmienia zebranego w 2019 roku.


Pszenżyto w górę, pszenica w dół

Od ostatniej naszej sondy cenowej (26 czerwca – przyp. red.) wzrosły o 20-30 zł/t stawki oferowane przez handlowców za pszenżyto. Obecnie średnia ...

Pozostało 38% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 19:14