StoryEditor

Rynek zbóż: ceny już nie rekordowe, rusza kukurydza

Jak prognozy europejskich ekspertów odbijają się na rynkach międzynarodowych i co się dzieje w krajowych skupach? Jakie są ceny, potrącenia i dopłaty w kukurydzy?
28.09.2022., 10:09h


Niedawno pisaliśmy o wrześniowych szacunkach tegorocznego zbożowego bilansu opublikowanego przez USDA, a ostatnio w tej sprawie głos zabrali również eksperci IGC. Prognoza Międzynarodowej Rady Zbożowej dla światowej produkcji zbóż ogółem wynosząc 2 mld 256 mln ton (pszenicy i zbóż gruboziarnistych łącznie) w sezonie 2022/23 podnosi się o 8 mln t w stosunku do poprzedniego raportu. Wszystko to, dzieje się przy wzroście zbiorów pszenicy i jęczmienia (głównie w Rosji, Kanadzie i Australii), co z nawiązką rekompensuje obniżone zbiory kukurydzy w USA. 

Najnowsze prognozy IGC wykazują, że światowa produkcja zbóż w sezonie 2022/23 wyniesie o 2% mniej w stosunku do rekordu z poprzedniego sezonu, ze spadkami rocznymi dla kukurydzy (–51 mln t) i sorgo (–2 mln t), ale wzrostami dla pszenicy (+10 mln t) i jęczmienia (+3 mln t). 

Przewiduje się, że światowy handel zbożami spadnie o 3% w skali roku, do 409 mln t, do najniższego poziomu od trzech sezonów.

Natomiast światowa konsumpcja, choć nadal przekracza zbiory, spadnie po raz pierwszy od sezonu 2015/16. Zużycie zbóż wyniesie 2 mld 274 mln t, prawie o 1% mniej niż w poprzednim sezonie, główn...

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. czerwiec 2024 11:53