StoryEditor

Odbicie na giełdach zatrzymało spadki cen zbóż

Początek tego tygodnia zaowocował sporymi wzrostami w giełdowych notowaniach pszenicy, które w kolejnych dniach zaczęły spadać. Przyglądamy się doniesieniom ze światowych rynków zbożowych i pokazujemy reakcję krajowego handlu.
25.08.2022., 12:08h

Trudno się dziwić, że analitycy rynkowi doszukując się przyczyn tak znacznych ruchów giełdowych swoje oczy zwracają na Ukrainę, suszę i prognozy zbiorów.

Ukraińskie Stowarzyszenie Zbożowe obniżyło swoje prognozy dotyczące zbiorów pszenicy w 2022 r. o 8,7% do 19 mln t. 
Dodatkowo pojawiają się niższe szacunki zbiorów zbóż ogółem. –Tegoroczny zbiór zbóż będzie o 40% niższy od ubiegłorocznego. Ministerstwo Rolnictwa ocenia go na 68 mln ton, my jednak prognozujemy produkcję na 60 mln ton – powiedział szef Ukraińskiej Rady Rolnej Andrij Dykun. Podkreślił on, że duży wpływ na stabilność ukraińskiej gospodarki ma odblokowanie
eksportu droga morska, ale stanie się to tylko wtedy, gdy Ukraina będzie w stanie eksportować co najmniej 6 mln t miesięcznie.

Tym czasem w sierpniu szacunki APK-Inform mówią o realnych 4 mln t w ciągu tego miesiąca.  Od uruchomienia korytarza zbożowego z ukraińskich portów morskich wypłynęły 33 statki przewożące łącznie 719,5 tys. t produktów rolnych. Kolejnych 18 statków jest ładowanych i czeka na wypłynięcie – poinformował 23 sierpnia wiceminister polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Tar...

Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 04:29