StoryEditor

Ceny zbóż: huragan na giełdach, u nas moda na obniżki

Giełdy idą do góry, za tymi ruchami wyraźnie jednak krajowy rynek nie nadąża i zaczęła się pojawiać tendencja do obniżania cen.
22.09.2022., 13:09h

Ceny pszenicy na Matifie w ostatnich dniach mocno poszły do góry, w efekcie tych wzrostów pszenica zaczęła na nowo zbliżać się do 350 euro/t. W czwartek po kolejnym wzroście na paryskiej giełdzie kontrakty na grudzień kosztują 349,25 euro/t.

Huraganowe wzrosty

Gwałtowne podwyżki zostały zainicjowane przez informacje o częściowej mobilizacji wojskowej w Rosji, która spowodowała ucieczkę wielu obywateli z tego kraju, ale jeszcze większy efekt odniosły, nakręcane dodatkowo przez maklerów giełdowych informacje o nadchodzącym nad rolnicze stany USA, huraganie Gaston.

Pomimo ostatnich giełdowych wzrostów, na krajowym rynku wciąż panuje przekonanie, że powinno być taniej. Co ciekawe, to niewielu kupujących tak wpływa na rynek kreując wątpliwą modę na obniżki. Działa to trochę jak w szkole przy wyborach przewodniczącego klasy. Niewielu chce kandydować, a jeszcze mniej w jawnym głosowaniu oddać głos, za lub przeciw. Niezdecydowani mówią, że podporządkują się większości i tak o tym, kto będzie zarządzał klasowym samorządem decyduje tylko niewielka grupa tych co zagłosowali.

Nie wszędzie spadki

Tak samo w skupach, nieliczni zdec...

Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 13:25