StoryEditor

Rynek zbóż: Pierwsze przymiarki do nowych zbiorów

Już teraz warto przyglądać się prognozom dotyczących nadchodzących zbiorów na świecie, w Europie i u nas w kraju, by w odpowiednim momencie podjąć decyzję o podpisaniu umów sprzedaży zbóż ze żniw 2020 r.
26.03.2020., 12:03h

Według unijnego ośrodka badawczego MARS, w większości krajów Europy zima 2019/2020 była najcieplejszą od końca lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Większa część Europy ma dotychczas dobre warunki do rozwoju upraw, jedynie regiony północno-zachodniej Europy. W tej grupie tak ważne dla całkowitego bilansu produkcji zbóż kraje jak: Francja, Niemcy czy Wielka Brytania, dotykane są nadmiernie wilgotnymi warunkami pogodowymi utrudniającymi dalsze prace polowe, co może mieć wpływ na rozwój roślin i plony.

Dlatego europejscy eksperci przewidują wstępnie, że plony pszenicy w tym roku będą o 2,1% niższe niż w roku ubiegłym. Szacowany poziom średnich plonów 5,88 t/ha będzie jednak prawie o 2% wyższy niż średnia z ostatnich pięciu lat. Jeszcze niższe w porównaniu do roku poprzedniego (-3,4%) mają być plony jęczmienia ozimego, których europejska średnia ma wynieść 5,91 i żyta, które mają wynieść średnio 3,84 t/ha (-1% r/r). Więcej ma być jednak pszenżyta, którego plony mają być o 2,5% wyższe zarówno do roku ubiegłego, jak i ostatniego pięciolecia i wyniosą, zdaniem unijnych ekspertów 4,14 t/ha. Natomiast rzepaku w Europie ma być zebrane o 6,8% w...

Pozostało 66% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. kwiecień 2024 00:51