StoryEditor

Koronawirus zabija rynek zbóż

Pod wpływem spadków cen na giełdach pospadały ceny wszystkich zbóż w krajowym skupie. Jednak koronawirus dokonuje największego spustoszenia nie w cenach, lecz w głowach kupujących, którzy obawiają się każdej kolejnej transakcji.
12.03.2020., 15:03h

Choć pod koniec dnia w czwartek (12.03.2020 r.) na Matifie ceny nieco odreagowały, to i tak kurs notowań pszenicy na kontrakcie majowym spadł w ciągu tygodnia o 6,5 euro i wynosił na zamknięciu 177,75 euro/t. Dziś po otwarciu giełd pszenica zaczyna się lekko odbijać.
W kraju mamy kilka modeli zachowań kupujących: 

  • ci którzy mieli niskie ceny zostawiają je na cennikach,
  • kupujący stale podążający za rynkiem obniżają ceny,
  • inni natomiast schodzą z rynku i nie chcą kwotować – to zabija rynek.

Ceny w porcie spadły o 20-30 zł/t. Proponowane są aktualnie transakcje po 760-770 zł/t za pszenicę 12,5% białka, a ziarno o 14,5% białka można sprzedać o 15-20 zł/t drożej.

Młyny ceny obniżają najmniej lub nawet nie obniżają wcale. Pod ich punktami sprzedaży mąki stoją długie kolejki chętnych do zakupów na zapas.
Półki w marketach i hurtowniach są opróżniane ze stojących tam spokojnie od tygodni mąki i makaronów. Za chwilę te półki trzeba będzie na nowo zapełnić. Dlatego młynarze nie ustają we wzmożonej produkcji i mają nadzieję na to, że ich pięć minut potrwa nieco dłużej.

W firmach handlowych ceny także są o ok 20 zł/t ni...

Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. luty 2024 00:53