StoryEditor

Duże spadki cen na krajowym rynku zbóż. Prezes KRIR apeluje do premiera i ministra rolnictwa!

Jeszcze tydzień temu nic nie wskazywało na taki trend na krajowym rynku zbóż. Podczas gdy na światowych giełdach ceny zbóż utrzymują się wysokie ceny, w Polsce obserwujemy w ostatnich dniach znaczące spadki. Jakie są tego przyczyny?
08.06.2022., 16:06h

Ceny na krajowym rynku spadły, rolnicy, którzy mieli zboże w magazynach nerwowo rozglądają się za klientami, a w wielu punktach skupu - zwłaszcza zbóż paszowych - kolejki i zapisy. Takie informacje docierają dziś do nas z wielu regionów kraju. Co takiego się stało, że tak wygląda teraz krajowy handel zbożem?

Zdaniem Wiktora Szmulewicza, prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych,  zaistniała niekorzystna sytuacja może być związana z niekontrolowanym przypływem zboża z Ukrainy, w związku z czym polscy rolnicy nie mają gdzie sprzedać zapasów ze zbiorów w 2021 roku. Dlatego szef KRIR napisał w tej sprawie pismo do Premiera RP Mateusza Morawieckiego oraz Wicepremiera RP i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka

- Reprezentując Krajową Radę Izb Rolniczych z niepokojem patrzę na różnice w notowaniach cen zboża pomiędzy cenami światowymi MATIF a rynkami wewnętrznymi. Na giełdach światowych ceny zboża rosną jednak w Polsce widoczny jest zastój spowodowany brakiem zainteresowania kupców polskim zbożem - pisze w swoim apelu Wiktor Szmulewicz.

Jego zdaniem jest rozwiązanie dla tej niekorzystnej dla polskich rolników sytuacji.

- Unia Europejska zwolniła ukraińskie zboże z obowiązujących dotychczas barier dla przepływu towarów z krajów trzecich, jednak pozostawiła możliwość wstrzymania importu, jeżeli będzie on powodował zachwianie konkurencyjności na rynku wewnętrznym UE. Z taką sytuacją właśnie mamy do czynienia, że ceny polskiego zboża są sztucznie zaniżane przez nadmierną podaż zboża z Ukrainy i brak możliwości sprzedaży - alarmuje prezes KRIR.

Wiktor Szmulewicz zaznacza też, że rozumie trudną sytuację rolników ukraińskich, ale zauważa też, że właścicielami są tam często koncerny zachodnie lub oligarchowie, pomoc dla tych producentów nie może odbywać się kosztem polskich rolników, którzy będą zagrożeni upadkiem gospodarstw.

- Zbliżają się żniwa i konieczne jest opróżnienie magazynów ponieważ polscy rolnicy nie będą mieli gdzie przechowywać nowo zebranych zbóż. Spowoduje to jeszcze większe załamanie rynku i obniżenie cen poniżej kosztów produkcji. Zwracam się do Pana Premiera o interwencję i spowodowanie eksportu w pierwszej kolejności polskiego zboża. Głodującemu światu można pomóc polskim zbożem! - kończy swój apel do premiera i wicepremiera szef KRIR.

Sytuację na polskim rynku zbóż będziemy obserwować na bieżąco i informować Was o zmianach. Już w najbliższy piątek kolejny raport rynkowy i newsletter dot. cen zbóż i rzepaku. Zapisz się aby nie przegapić tych informacji!

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 18:16