StoryEditor

Produkcja świń: światła dobre dla prosiąt

Najnowsze badania przeprowadzone w Gospodarstwie Szkoleniowo-Doświadczalnym w Köllitsch pokazują, że różne kolory światła mają pozytywny wpływ na pobranie paszy i zachowanie prosiąt w okresie odchowu. 
28.04.2023., 11:04h

Sztuczne i naturalne światło wpływa na aktywność świń. Jest uważane za czynnik, który nadaje tempo ważnym procesom biochemicznym i fizjologicznym zwierząt. Pytanie brzmi, ile i jakie spektrum barw jest rzeczywiście dobre dla zwierząt?

 

Świnie mają tylko dwa różne rodzaje fotoreceptorów w siatkówce. Są to czopki do widzenia w świetle dziennym i pręciki do widzenia o zmierzchu lub w nocy. W porównaniu z ludźmi świnie widzą kolory w sposób znacznie bardziej stonowany i rozpoznają tylko kolor zielony i niebieski. Zwierzęta nie rozpoznają koloru czerwonego i prawdopodobnie również żółtego. Postrzegają je jako odcienie szarości.

 

Dla hodowców świń interesujące jest to, jaki wpływ ma oświetlenie lub kolory światła na zachowanie i wydajność zwierząt. Czy można poprawić wydajność, na przykład używając określonych kolorów światła? Aby to wyjaśnić, w Gospodarstwie Szkoleniowo-Doświadczalnym Köllitsch przebadano 2500 prosiąt w 16 próbach. W doświadczeniu zwierzęta zostały podzielone na osiem kojców podczas 5-tygodniowego odchowu. Centralny korytarz dzielił każdy przedział na dwa razy po cztery kojce.

Kojce były wyposażone w listwy świetlne LED nad ścianami kojców. Na każdym pasku świetlnym znajdowały się cztery lampy, z których każda generowała światło niebieskie, zielone, czerwone lub zimne białe. Dodatkowo jedna oprawa LED mogła generować światło białe ciepłe lub zimne. Kolory światła można było wybierać i włączać za pomocą sterowania. W każdej części badano wpływ koloru światła na zachowanie w porównaniu z ciepłym białym światłem. Jedna strona komory była oświetlona kolorem, druga ciepłym białym lub chłodnym białym. Kojce były wystawione na różne poziomy światła dziennego wpadającego przez okna. Dwa razy w tygodniu oceniano zachowanie oraz zmiany martwicze na uszach i ogonach.

 

O wynikach doświadczenia i możliwości wykorzystania ich w praktyce, w celu poprawy rezultatów produkcyjnych w odchowie prosiąt piszemy w majowym wydaniu top świnie.
Zapraszamy do lektury.

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 03:12