StoryEditor

Skaner 3D Optiscan określa idealną wagę tuczników do sprzedaży

  Precyzja żywienia i optymalna waga sprzedaży tuczników to nie tylko oszczędność kosztów żywienia, ale również gwarancja wysokiej klasy tuszy. W selekcji zwierząt do sprzedaży może pomóc skaner 3D. Jak to działa i ile kosztuje?
08.03.2023., 12:03h

Precyzyjne sortowanie tuczników gotowych do uboju jest obecnie ważniejsze niż kiedykolwiek ze względu na wysokie koszty pasz i niską opłacalność produkcji. Nawet przy obecnej cenie tuczników (2.03.23) w Polsce na poziomie 7,93 zł/kg w wadze żywej i 10,08 zł/kg w wadze poubojowej i klasie E dochód z produkcji jest na niewielkim poziomie. Koszty produkcji są bardzo wysokie, między innymi ceny prosiąt, paliwa, pasz czy energii. Więcej, co prawda zostaje w kieszeni z tuczu zamkniętego niż otwartego, ale nie wszyscy hodowcy mogą sobie pozwolić na utrzymywanie loch i produkcję prosiąt do tuczu.

- W ostatnich miesiącach sprzedawaliśmy nasze świnie przy masie ubojowej 98 kg. To o wiele za dużo, przy obecnych kosztach produkcji -  przyznaje hodowca trzody chlewnej Heinz Kampel z Beesten w powiecie Emsland w Dolnej Saksonii. Przyczyną tuczników w wyższej niż zwykle wadze ubojowej był koronawirus, który spowodował małe zakorkowanie rynku wieprzowiny. Hodowcy dodają, że przez kilka miesięcy ich oczy przyzwyczaiły się do tego, że tuczniki mają wyższą masę i nie widzieli w tym kłopotu. Rolnik wraz z żoną Brigitte i synem Patrikiem prowadzi chód trzody w cyklu zamknięty...

Pozostało 76% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 19:58