StoryEditor

Muchy w chlewni: jakie choroby świń przenoszą?

Muchy – nie należy ich lekceważyć, bo mogą sprowadzić wiele chorób do stada świń. Zobacz, jakie ryzyko wiąże się z ich całoroczną obecnością w chlewni.
08.11.2022., 16:11h

Muchy: niebezpieczne i denerwujące

Wśród owadów przebywających w sąsiedztwie człowieka oraz zwierząt wykształciła się grupa gatunków niebezpiecznych dla zdrowia i życia. Zagrożenie ze strony tych owadów jest różnorakie. Od pasożytnictwa, poprzez powodowanie alergii, do przenoszenia patogenów zagrażających zdrowiu, a nawet życiu ludzi i zwierząt, w przeszłości doprowadzających do wybuchu groźnych epidemii.

Ze względu na powszechne występowanie w budynkach inwentarskich oraz dostęp do skażonych materiałów, takich jak martwe świnie, wydzieliny i wydaliny chorych zwierząt, muchy stanowią duże zagrożenie dla zdrowia świń i mogą być ważnym czynnikiem ryzyka w rozprzestrzenianiu się wielu chorób. Muchy, które nie żywią się krwią i mają liżący aparat gębowy, mogą przenosić patogeny w różny sposób: mechanicznie (na zewnętrznych warstwach ciała), z kałem oraz z wymiocinami. W przypadku much z kłującym aparatem gębowym, odżywiających się krwią, może dochodzić także to transmisji patogenów z krwią.

Dlaczego muchy lubią chlewy?

Jednym z takich owadów jest pospolity gatunek z rodziny muchowatych (Muscidae), mucha domo...

Pozostało 93% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 07:51