StoryEditor

Elektryczny ciągnik – jak sprawdza się w polu i ile trwają żniwa na baterii?

Od przeszło roku poddawany testom jest elektryczny ciągnik, niemieckiego producenta maszyn. Ciągnik ten posiada baterie o pojemności 360 kWh i dowiódł swojej przydatności podczas prac polowych. Jak wygląda kwestia jego ładowania?
20.04.2023., 12:04h
Pojazdy na baterie to już nie tylko ciężarówki czy autobusy. Niemiecka marka Fendt wchodzi na rynek z elektrycznym ciągnikiem rolniczym. Konwersja ta została dokonana w oddziale holenderskim marki i obecnie trwają testy w warunkach polowych. Według holendrów ciągnik dowiódł swojej przydatności w polu.

Elektryczny ciągnik Fendt-e 300 S4

W teorii silniki elektryczne są idealne do napędzania maszyn rolniczych. Biorąc pod uwagę masę, czy rozmiar sprzętu, problemem nie powinna być w tym przypadku waga baterii. Jedynym zastrzeżeniem, jaki może okazać się przeszkodą, jest sieć energetyczna. Przeróbka polegała na tym, że pojazd w obsłudze był identyczny jak spalinowe odpowiedniki. Kierowca zatem ma do dyspozycji klasyczny pedał przyspieszenia, bez zmian pozostała także obsługa hydrauliki czy przystawki odbioru mocy.
Baterie zostały umieszczone pod maską, w podłodze i w specjalnych skrzyniach umieszczonych po bokach pojazdu.
  • Bateria litowo-żelazowo-fosforanowa - LiFePO4.
  • Łączna pojemność akumulatorów to 240 kWh, cały układ pracuje pod napięciem 380 V.
  • Standardowa wersja mieści 26 modułów w dwóch pakietach, można też zdecydować się na trzy pakiety, wtedy łączna pojemność wynosi 360 kWh. (W przypadku trzech modułów, ciągnik traci możliwość zamontowania przedniego podnośnika).


19 godzin ładowania…8 godzin pracy w polu.

Źródłem napędu w ciągniku jest silnik trakcyjny, który osiąga do 3500 obr./min. Bieg jałowy – 800 obr/min, mogą zostać w razie potrzeby do 2200 obr/min. Według producenta baterie pozwalają na prace w polu nawet przez 8 godzin. Problem pojawia się w kwestii ładowania. Naładowanie baterii od 0 do 100% wynosi od 18 do 19 godzin. Można ten czas skrócić, jeżeli ładowanie odbywać się będzie w zakresie 20%-80%.
Podczas codziennego użytkowania, wydaje się, że nie będzie to stanowiło problemu, jednak w okresie żniw, kiedy to rolnik prace wykonuje praktycznie nieustannie, konieczność ładowania przez tak długi okres może być istotną przeszkodą.

Bernat Patrycja
Źródło i foto: fendt-e.nl

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 08:48